Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wymieniłeś już opony? Jeżeli nie - nie wjeżdżaj do Czech

W Polsce nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe, przepisy jednak nie są tak łagodne u naszych południowych sąsiadów. Mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego powinni uważać na pewne rozbieżności w przepisach po polskiej i czeskiej stronie.

Chociaż czasem zapominamy, że wjeżdżając do Czech, przekraczamy granicę, musimy uważać na niektóre zasady. Jedna z nich dotyczy zmiany opon na zimowe i sporej „pokuty”, jaką możemy otrzymać w Czechach za niedopełnienie tego obowiązku.

W Republice Czeskiej obowiązek zmiany opon na zimowe występuje od 1 listopada. Za jadę na letnim ogumieniu kierowca może otrzymać mandat i musi liczyć się z faktem, że nie będzie mógł kontynuować jazdy – wymagane jest używanie opon zimowych w okresie od 1 listopada do 31 marca, jeśli na jezdni znajduje się zwarta warstwa śniegu, lód czy szadź lub jeśli można się tego spodziewać – tak luźnym w tłumaczeniu brzmi przepis. W tym przypadku określenie „jeśli” nie jest szansą na uniknięcie mandatu, gdyż zgodnie z przyjętą w Czechach interpretacją, w okresie zimowym takich warunków atmosferycznych należy spodziewać się zawsze. Za niedostosowanie się do przepisów można dostać „pokutę” w wysokości 2000 koron, czyli ponad 300 złotych.

Co więcej, w niektórych miejscach należy poruszać się tylko i wyłącznie z łańcuchami na kołach (oś napędowa). Jest to wymagane na drogach górskich, oznaczonych "Zimni vybava". 

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: