Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wymień uszczelki, oszczędzaj wodę

22 marca jest dniem, który powinien nam uświadomić, jak ważnym aspektem naszego życia jest woda. Korzystamy z niej, często nawet nie zastanawiając się jak wyglądałoby nasze życie, gdyby dostęp do niej nie był aż tak oczywisty.

Właśnie dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Wody, który przypomina nam, że co ósmy mieszkaniec Ziemi cierpi z powodu pragnienia oraz chorób wywołanych spożywaniem wody zanieczyszczanej. W tym roku wydarzenie to odbywa się pod hasłem "Woda dla miast. Odpowiadając na miejskie wyzwania".

- Nie doceniamy wody gdy jest łatwo dostępna. Denerwujemy się, gdy słyszymy o kolejnych podwyżkach prądu, gazu, jedzenia. Zaciskamy wtedy pasa i staramy się oszczędzać, niestety przez palce „przeciekają” nam inne rzeczy. Warto zrobić taki mały rachunek sumienia i uświadomić sobie ile wody udaje nam się zmarnować każdego dnia
– mówi Krzysztof Florian z Cieszyna, emerytowany hydraulik – Kąpiel w wannie to około 120 litrów, pranie 150 litrów, spuszczanie wody w toalecie to kolejne 10, do tego mycie naczyń, samochodu, sprzątanie mieszkania...To oczywiście bilans jednej osoby, aż ciężko na sercu się robi, kiedy tą liczbę pomnożymy razy liczbę domowników.

Takie dni, jak 22 marca mają na celu sprawić, żebyśmy choć na chwilę zastanowili się nad tym, co zrobić, żeby z każdą minutą światowe zasoby wody pitnej się nie kurczyły.

- Rzeczywiście coś w tym jest, że niedoceniamy tak naprawdę tego, co jest dla nas oczywiste – zauważa pani Teresa Nowicka z Pogwizdowa- Dopiero, gdy zabraknie wody w kranach, bo pojawiła się jakaś awaria na osiedlu, zdajemy sobie sprawę z tego jak ciężko bez niej żyć. Niestety w wielu domach kapiące krany to codzienność. Z wymianą uszczelki często czekamy zbyt długo. Wstyd się przyznać, ale u mnie jest podobnie.

Wyliczono, że jeśli z kranu, co 3 sekundy kapnie kropla wody, to w godzinę uzbiera się jej prawie szklanka. Ile „wykapie” z kranu przez rok? - 17 stulitrowych wanien.

A czy Ty cenisz wodę?
 

 

BsK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: