Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wymień pieniądze do końca roku

Jeszcze tylko do końca roku możemy wymienić stare pieniądze na nowe. Później banknoty i monety sprzed 1995 roku ostatecznie stracą swoją wartość. Z szacunków Narodowego Banku Polskiego wynika, że w naszych domach znajduje się około 8,3 mld starych monet i banknotów. Licząc w nowych złotych to kwota 175 mln. 

To były czasy - 15 lat temu niemal każda osoba w kraju była milionerem. W wyniku denominacji złotego nasza waluta straciła cztery zera. Dawny milion to dzisiejsze 100 złotych. Stare pieniądze były w obiegu do 1 stycznia 1995 roku. Obowiązywały również przez kolejne dwa lata, w tzw. okresie przejściowym.  

Banknotami ze Stanisławem Moniuszką, Ludwikiem Waryńskim czy Karolem Świerczewskim nie zapłacisz w sklepie, ale możesz je jeszcze wymienić w banku, najbliżej w katowickim oddziale NBP.  Najniższą kwotą podlegającą wymianie jest 100 starych złotych. Wartość takiej wymiany nie jest jednak wysoka za pieniądz z wizerunkiem Waryńskiego dostaniemy zaledwie 1 grosz.  

Możesz również włączyć się w akcję wspierając najbiedniejsze dzieci. Stare pieniądze zbiera Caritas. Zgromadzone - Narodowy Bank Polski wymieni na nowe złote. Uzyskana w ten sposób kwota zostanie przeznaczona na opiekę nad dziećmi w ramach prowadzonego przez Caritas programu „Skrzydła”.

- Poczekam, aż stare banknoty staną się kolekcjonerskim białym krukiem, wtedy być może wystawię je na aukcję internetową – mówi pan Andrzej z Cieszyna. Można i tak, już teraz aukcje pełne są starych pieniędzy oczekujących na kupca. Ceny są różne, banknot 100 zl to wydatek czasami rzędu 6 złotych (razem z przesyłką), innym razem 10, 15, a nawet 42 złotych. 

BSK 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: