Wygrała moczka z borówek

Stare przepisy są jak skarb... którym niewiele osób chce się dzielić. Jednak konkurs na najlepszy przepis kuchni cieszyńskiej pozwolił uchylić rąbka skrywanej tajemnicy.

Szlajszki, poleśniki, murzin, papinek, farfelki, buchetki ... Jaka jest tradycyjna kuchnia cieszyńska? Odpowiedź jest prosta – wyjątkowa i pełna niesamowitych smaków... 

W ubiegłym roku Urząd Miejski w Cieszynie Wydział Promocji i Informacji ogłosił konkurs zachęcający do przedstawienia najlepszego przepisu na tradycyjne danie kuchni cieszyńskiej. Na konkurs wpłynęło kilkadziesiąt przepisów. Oczywiście wygrał najlepszy, choć z pewnością jury łatwego zadania nie miało. 

Za najlepszy przepis na tradycyjne danie cieszyńskie jury uznało moczkę z borówek, czyli sos do klusek na parze. Przepis zgłosiła pani Teodolinda Banot z Cieszyna. Uroczyste wręczenie nagrody w postaci bonu na sprzęt AGD, którą ufundował Urząd Miejski w Cieszynie odbyło się podczas marcowej sesji Rady Miejskiej Cieszyna. Pani T. Banot gratulowali Mieczysław Szczurek burmistrz Cieszyna oraz przewodniczący Rady Miejskiej Cieszyna - Bolesław Zemła.

- Dań kuchni cieszyńskiej jest mnóstwo, jednak mało kto chce się dzielić przepisami. Chcielibyśmy zachowywać te najlepsze...– podkreślała Renata Karpińska, naczelnik Wydziału Promocji i Informacji w Cieszynie.

Pozostałe przepisy, które napłynęły na konkurs, a których było sporo - zostaną opublikowane na łamach „Wiadomości Ratuszowych”. Najlepsze trafią do kalendarza na rok 2013.

 
Barbara Stelmach-Kubaszczyk
źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją