Wydano kolejny tom ''Pamiętnika Cieszyńskiego''

Artykuły, materiały, przeglądy, polemiki, sprawozdania, artykuły recenzyjne i recenzje - tworzą 22 tom ''Pamiętnika Cieszyńskiego''. Jak podkreślają redaktorzy, to jedyne polskie czasopismo naukowe, poświęcone historii Śląska Cieszyńskiego. Pamiętnik jest już w sprzedaży.

W piątek (13.04) w sali konferencyjnej Oranżerii Zamku Cieszyn odbyło się spotkanie promocyjne 22. tomu „Pamiętnika Cieszyńskiego”. Poprowadzili je członkowie redakcji (Wojciech Grajewski, Michael Morys-Twarowski, Wojciech Święs), a wzięli w nim udział autorzy tekstów, członkowie Rady Naukowej, recenzenci, zaproszeni goście oraz włodarz Cieszyna Ryszard Macura. Publikację wspiera Urząd Miasta w Cieszynie oraz Starostwo Powiatowe w Cieszynie.

Najnowszy „Pamiętnik Cieszyński” składa się z 13 tekstów, poświęconych wszystkim epokom w dziejach naszego regionu. Jak podkreślają redaktorzy - czytelnicy mogą dowiedzieć się m.in. o okolicznościach, w jakich powstały najstarsze grody słowiańskie na Śląsku Cieszyńskim, o historii Zawady — zapomnianej wsi koło Drogomyśla, czy o losach ostatniego przedwojennego cieszyńskiego rabina. 22. tom to ponad 230 stron, wydany w nakładzie 200 egzemplarzy. 

"Pamiętnik Cieszyński" jest czasopismem naukowym wydawanym od 1961 roku przez cieszyński oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. Redaktorzy wskazują, iż tytuł jest indeksowany w prestiżowych bazach referencyjnych - Central European Journal of Social Sciences and Humanities (CEJSH) i BazHum. W zeszłym roku po 11. latach przerwy reaktywowano to wydawnictwo. Jestem bardzo dumny z tego, że już drugi rok z rzędu, po tej 11-letniej przerwie możemy oddać w Państwa ręce wydawnictwo wyjątkowe, bo mające już kilkadziesiąt lat tradycji o ugruntowanej w Polsce marce. Na którą pracowały całe pokolenia cieszyńskich historyków – zwracał uwagę Wojciech Grajewski. 

Podjęliśmy inicjatywę, żeby wznowić „Pamiętnik Cieszyński” z dwóch przyczyn. Po pierwsze, żeby teksty cieszyńskich historyków na temat przeszłości regionu, nie przepadały w wydawnictwach popularnych, do których zawodowcy rzadko zaglądają i rzadko są uwzględnianie w różnych bibliografiach. Po drugie, aby tekstów o Śląsku Cieszyńskim nie trzeba było szukać w czasopismach wydawanych w odległych ośrodkach, które również często są niedostrzegane przez badaczy, gdyż nie sposób wychwycić wszystkich nowych publikacji – mówił Morys-Twarowski. 

W pracę nad bieżącym tomem zaangażowanych było ponad 30 osób związanych z różnymi instytucjami naukowymi w Polsce, Czechach i Austrii. Wznowienie „Pamiętnika Cieszyńskiego” okazało się sukcesem. Może o tym świadczyć m.in. to, że pomimo tego, że nie ogłosiliśmy jeszcze naboru do kolejnego tomu, to mamy już pierwsze teksty i zapowiedzi kolejnych. Także następne tomy na pewno powstaną – zapewniał Wojciech Święs.

„Pamiętnik Cieszyński” można nabyć w Książnicy Cieszyńskiej. Publikacja jest również dostępna w wersji elektronicznej.  

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją