Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wycieczka rowerowa śladami "Dobrej Pani"

W sobotę (21.09.2019) odbyła się wycieczka rowerowa śladami hrabiny Gabrieli Thun-Hohenstein. W wycieczce wzięło udział ponad 70 rowerzystów, którzy udali się z Karwiny do Kończyc Wielkich, gdzie zwiedzali miejsca związane z postacią „Dobrej Pani”. Dodatkową atrakcją było udostępnienie pałacu hrabiny, który na co dzień nie jest dostępny dla turystów.

Wycieczka śladami „Dobrej Pani” rozpoczęła się w Karwinie, skąd amatorzy lokalnej historii i rowerowych eskapad przejechali 10-kilonetrową trasę prowadzącą do Kończyc Wielkich. W wycieczce udział wzięli m.in. Grzegorz Sikorski – Wójt Gminy Hażlach oraz Sławomira Kolondra – Przewodnicząca Rady Gminy Hażach. Łącznie ponad 70 osób przybyło w okolice Domu Sportowca, gdzie czekała wiata z poczęstunkiem oraz gadżety rowerowe, ufundowane przez Miasto Karwina.

Po poczęstunku uczestnicy wycieczki pozostawili rowery, aby udać się do kościoła św. Michała Archanioła w Kończycach, gdzie o historii budowli oraz o związku z postacią hrabiny opowiedział proboszcz lokalnej parafii – ks. Andrzej Wieliczka. Po zakończeniu zwiedzania odwiedzono rodzinny grób rodu Thun-Hohenstein, gdzie zapalono znicze, oraz obejrzano postęp prac w remontowanej Kaplicy Opatrzności Bożej — Dzięki uprzejmości pana Marcina Lipskiego (właściciela pałacu) uczestnicy rowerowej wycieczki mieli możliwość zwiedzania pałacu. Zgodnie ze słowami właściciela, już wkrótce pałac ma stać się hotelem, w którym znajdować się będzie winnica – wyjaśniał w rozmowie z portalem ox.pl Grzegorz Sikorski.

Ostatnim punktem wycieczki były kończyckie dęby, czyli jedne z najstarszych drzew rosnących w Polsce. Na miejscu wójt opowiedział zgromadzonym lokalne podania związane z tym miejscem oraz zaprosił wszystkich na prelekcję pana Czesława Stuchlika o hrabinie, która będzie miała miejsce 24.09.2019 r. o godzinie 18:00 w remizie OSP w Kończycach Wielkich.

 

JŚ/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-09-23 16:14:48
donekT: To bardzo dobrze, iż postać hrabiny Gabrieli Thun-Hohenstein jest promowana. Osoba nietuzinkowa, wyraźna, do tego przełamująca pewne lansowane przez określone środowiska fałszywe poglądy, często o rewizjonistycznym i ahistorycznym charakterze. Pan Wójt oraz osoby pomagające, wykonują DOBRĄ ROBOTĘ. Tak Dalej.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: