Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wyborcze procenty

Andrzej Duda wygrywa pierwszą turę wyborów prezydenckich w Polsce. Tymczasem w powiecie cieszyńskim wygrywa Bronisław Komorowski.

Kilka minut po północy Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce. Jak głosowali mieszkańcy naszego powiatu?

W całej Polsce odnotowano frekwencję na poziomie 48.96 %. W województwie śląskim wyniosła ona 49.87 %. W naszym powiecie była nieco wyższa - 52.69 %

Najniższą frekwencję zanotowano w powiecie raciborskim – 40,74%. Najwięcej wyborców przy urnach pojawiło się w powiecie pszczyńskim 56,52%.

W powiecie cieszyńskim najniższą frekwencję zanotowano w gminie Brenna – 50,14%. Najwięcej osób poszło na wybory w Zebrzydowicach – 56,97%.

W skali kraju najwięcej głosów otrzymał Andrzej Duda – 34,76%. Obecny prezydent Bronisław Komorowski uzyskał 33,77% poparcia wyborców. Paweł Kukiz na trzecim miejscu zyskał 20,8% głosów.

Inaczej proporcje wyglądają w naszym województwie. Tutaj prowadzi obecny prezydent. Bronisław Komorowski zyskał 35,25% poparcia, Andrzej Duda 31,40% a Paweł Kukiz 23,59%.

W powiecie cieszyńskim obecny prezydent cieszy się jeszcze większym poparciem. Jego średni wynik to 39,88%, Andrzej Duda zyskał równo 30% głosów mieszkańców naszego powiatu. Na Pawła Kukiza głosowało 20,11% uprawnionych.

Jak wyglądają wyniki w rozbiciu na gminy?

Najmniejsze poparcie dla aktualnego prezydenta jest w Istebnej. Tam zagłosowało na niego 26,15% wrzucających karty do urny. Również w Zebrzydowicach, Strumieniu i Chybiu poparcie dla Bronisława Komorowskiego oscyluje w okolicach 30%. Na największe poparcie urzędujący prezydent mógł liczyć w Wiśle – 66,90%. 49,14% w Goleszowie, 48,01% w Ustroniu i 43,73 w Cieszynie.

Andrzej Duda największym poparciem cieszy się w Istebnej – 54,68%. W Chybiu i Strumieniu zyskał niespełna 40%. Najmniej głosów, w przeliczeniu na procenty uzyskał w Goleszowie 17,81% i Wiśle – 9,52%. W tej miejscowości ustąpić musiał Pawłowi Kukizowi, który zajął w Wiśle drugą pozycję i wynik 13,72%. Drugie miejsce zajął Paweł Kukiz również w Goleszowie.

Paweł Kukiz, który w całej Polsce zyskał 20,8% głosów, w województwie śląskim otrzymał poparcie na poziomie 23,59%. W powiecie cieszyńskim zagłosowało na niego 20,11% wyborców. To jeden z niższych wyników w województwie, mniej osób w przeliczeniu na procenty zagłosowało na Kukiza tylko w powiecie żywieckim – 17,4%. Największe poparcie w województwie śląskim, na poziomie blisko 28% otrzymał w Jastrzębiu – Zdroju, Rudzie Śląskiej i Zabrzu.

24 maja 2015 roku odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich.

Opracował na podstawie danych z PKW Jan Bacza

Infografikę PKW można zobaczyć pod tym linkiem

źródło: ox.pl/pkw
dodał: JB

Komentarze

22
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-05-12 00:47:10
alternatywy 5: Wstyd mi za was skoczowioki, od jutra już was sympatią nie będę darzył. I wszystkich w powiecie, którzy głosowali bezmyślnie. NIECH WAM BÓG WYBACZY !!!
2015-05-12 06:44:00
ciotka matylda: Na kogo zagłosuję w drugiej turze? Mój wybór zależy od odpowiedzi na pytania:<br />1- czy, pomimo niechęci Ukraińców do Polaków, w dalszym ciągu będziemy pompować miliony złotych naszych podatników w ich budżet?<br />2-czy w dalszym ciągu będziemy wymachiwać szabelką i wysyłać uzbrojenie i naszych żołnierzy za Bug? Jaka będzie polityka wschodnia,czy taka do jakiej nawołują Paweł Kowal,Małgorzata Gosiewska? Polityka sprzyjająca ukraińskim nacjonalistom polegająca na gloryfikacji ludobójców z pod znaku OUN i UPA? <br />Jeżeli kandydaci na prezydenta odpowiedzą ,,tak,, oraz opowiedzą się za kontynuowaniem rusofobicznej polityki to mogą się bujać. Mojego głosu nie dostaną.<br />I jeszcze apel do internatów. Darujcie sobie obrażanie głosujących inaczej niż wy. Mamy demokrację i każdy może wybierać swojego kandydata.
2015-05-12 08:04:28
jankes: Brawo Wisła, Ustroń, Goleszów. Brawo pow. cieszyński głosujący za normalnością ,nie za nienawiścią.
2015-05-12 08:21:08
aslan79: Smutne to, jak ludzie dzisiaj zrobili się leniwi. Wystarczy, że pooglądają TVP i TVN i wydaje im się, że wszystko o świecie wiedzą.<br />A nie chce się małym paluszkiem kiwnąć i zastanowić się o jakiej normalności mówimy.<br />Sprawdził ktoś, z jakiej rodziny pochodzi obecna pierwsza dama? gdzie pracowali jej rodzice? to nie są tajne wiadomości wystarczy na wikipedii wpisać Anna Komorowska.<br />Zastanawiał się ktoś, dlaczego jako jedyny (!) z PO pan Komorowski głosował przeciwko rozwiązaniu WSI?<br />Słyszał ktoś i próbował dowiedzieć, co to jest spółka ProCivili?<br />Przyszło komuś do głowy, żeby pomyśleć dlaczego w czasie przesłuchania Prezydenta RP w tych sprawach nagle główne media wyłączają kamery a prezydent w zasadzie niczego nie pamięta?<br />Lepiej nie wiedzieć, prawda? Lepiej mieć ten swój mały światek z jako taką pensją, średniej klasy autkiem i wakacjami z 1200PLN w Egipcie. <br />I święty spokój...<br />Powodzenia.
2015-05-12 08:26:09
Maude: https://www.youtube.com/watch?v=avJuMrOhz8k
2015-05-12 08:26:22
Boog: Ciotko matyldo, nikt nikogo nigdzie nie obraził.<br />To, że Twój wybór zależy od odpowiedzenia sobie na te dwa pytania - Twoja sprawa. Ale co uderza z Twojego komentarza? Straszenie wojną - to samo co w kampanii komorowskiego \&quot;zgoda i BEZPIECZEŃSTWO\&quot;. Wynika z tego jedno: mówicie tym samym głosem, czyli albo jesteś z jego ugrupowania, albo telewizor jest włączony u Ciebie non-stop.<br />Dlaczego ludzi denerwuje komorowski? Bo od dobrych 5 lat jedzie nas w tyłek bez wazeliny i nieliczni to widzą i denerwuje ich że nie mogą nic zrobić, bo demokracja jest ustrojem większościowym i większość (niekoniecznie mądrych ludzi) wybiera przywódcę, a mniejszość musi się temu podporządkować. A że jak wiadomo w każdym narodzie większość stanowią tzw. ludzie o umiarkowanej zdolności stanowienia o sobie, dlatego jest u nas jak jest. PO ciśnie nas maksymalnie już 5 lat, większość podatków podnieśli w tym okresie, planują kolejne obciążenia na nasze garbate już plecy nałożyć. Także teraz dopiero obrażę Cię mówiąc, żebyś nie zajmowała się wielką polityką zagraniczną, a przypatrzyła się swojemu otoczeniu, bo drzazgę w cudzym oku widzisz, a belki w swoim nie dostrzegasz. I sprzedaj TV, to na prawdę pomaga!!!
2015-05-12 08:33:04
Boog: @jankes<br />to był sarkazm, czy mam się bać?
2015-05-12 09:23:42
crank: Do:jankes<br />Pomiąłeś najważniejszy - Cieszyn, a i o Skoczowie warto wspomnieć, gdzie nawet samorządowa ustawka nie pomogła, ale o Skoczowie w artykule głucho.
2015-05-12 10:20:06
syroma: Jak dla mnie to jest wybór między złym a niedobrym ale wiem jedno: w tym kraju wielu ludzi oddało życie za to żeby każdy mógł postawić swój krzyżyk tam gdzie chce a nie tam gdzie mu każą. Dlatego zastanowcie się zanim wklepiecie tu te swoje brednie i farmazony obrazajace wszystkich którzy mają inne zdanie od was.
2015-05-12 10:47:48
ciotka matylda: @boog<br />Wybieramy prezydenta a nie premiera. Uprawnienia prezydenta nie obejmują podatków. Nigdzie nie nawołuję do wojny, wręcz przeciwnie. Chcę tylko aby przyszły prezydent przestał wchodzić do tyłka Amerykanom i myślał przede wszystkim o Polakach a nie ginął za Ukrainę. Jeżeli chodzi o uwagi dotyczące urzędującego prezydenta to masz rację. Pozostałe uwagi przemilczę.
2015-05-12 11:06:25
Boog: @ciotka matylda<br />\&quot;Uprawnienia prezydenta nie obejmują podatków\&quot;<br /><br />ZAWSZE może zawetować ustawę o zmianie wysokości podatku. Nie może zawetować budżetu (choć może zlecić Trybunałowi konstytucyjnemu jego zbadanie), ale ustawę o np. VAT może zawetować jaknajbardziej - nie wiem skąd masz tak dziwne informacje. Komorowski nic nie wetował, dlatego gdy inne kraje się rozwijają (Np Niemcy 19% VAT !!!), my pracujemy dużo, efektów uzyskujemy mało.
2015-05-12 12:40:31
as355: Nie podoba mnie się osobiście ,podniesienie wieku emerytalnego i najnowsze wybryki z podwyższeniem mandatów ,,na skutki głupoty nie musieliśmy czekać długo ,.Obiadek z Adasiem podniósł procenty ,,,ale druga tura zapowiada się na korzyść A ,Dudy młodzi postanowili zaufać wyborczym obietnicą ,,,oby się spełniły .Czekają na babcie i dziadków by na emeryturze zajęli się wnukami ,a oni sami robili kariery .Obecnie to jedno z młodych rodziców musi być w domu ,i obiad dla dziadków powracających z pracy szykują zajmując się pociechą .Jest szansa na zmiany ,nie przegapcie młodzi tej szansy .
2015-05-12 13:04:35
distriel: Pierwsze co Duda zrobi po zostaniu prezydentem - 10 kwietnia wprowadzi święto upamiętniające \&quot;zamach\&quot; smoleński żeby każdy polak mógł oddać hołd jego tragicznie zmarłemu poprzednikowi :)
2015-05-12 14:31:09
as355: ,,distriel,,i jak to w bogatych krajach bywa ,na obiad obowiązkowo ,,Kaczka w buraczkach ,, to nie ta bajka ,nie to ma w swoich obietnicach przedwyborczych A Duda .Są aspekty przemawiające do ogółu a najbardziej do oszukanych przez obecnego (Przywódce ,,porozmawiamy ) .
2015-05-12 20:05:33
czytelnikfan1: Dlaczego Polacy powinni zagłosować na Dudę wg. Janusza Wojciechowskiego:<br /><br />1. Duda to młody, dynamiczny człowiek.<br />Komorowski to znużony starszy pan.<br />2. Duda to energia i świeżość w polskiej polityce.<br />Komorowski to zastój i nocna straż pod żyrandolem<br />3. Duda to polityk, który, jako polityczny spadkobierca Lecha Kaczyńskiego, ma realna ocenę bezpieczeństwa Polski i jego zagrożenia.<br />Komorowski to fantasta, który jako prezydent kompletnie się mylił w ocenie zagrożenia Polski, bagatelizował politykę Rosji, żartował, a teraz dopiero larum gra.<br />4. Duda to polityk gwarantujący obronę dobrego imienia Polski w świecie.<br />Komorowski to polityk, który jak prezydent Polski, w odniesieniu do holocaustu oświadczył, że Polacy bywali także narodem sprawców.<br />5. Duda to człowiek, który dotrzymuje słowa.<br />Komorowski nie dotrzymał wyborcom żadnego słowa, miał nie podwyższać podatków, a podpisał 13 ustaw podwyższających podatki, miał nie podwyższać wieku emerytalnego, a podwyższył.<br /><br />6. Duda to obrona wsi<br />Komorowski to obrona WSI<br />7. Duda to wrażliwość na krzywdę ludzi,(choćby jego pomoc rodzinie Bajkowskich)<br />Komorowski nie dał się poznać z takiej wrażliwości. Może ją ma, ale ukrywa.<br />8. Duda to kultura osobista, nienaganne maniery i zachowanie<br />Komorowski to seria gaf - wchodzi na krzesło, siada, gdy goście stoją, stoi pod parasolem, gdy goście mokną, a o kobietach mówi ? kaszaloty...<br />9. Duda to polityk przyjazny dla zwierząt, członek Zespołu Ochrony Zwierząt w Parlamencie Europejskim<br />Komorowski to człowiek, który strzelał do zwierząt i radośnie fotografował się nad zabitymi zwierzętami, chadzał też na polowania, by się napawać widokiem śmierci zwierząt.<br />10. Duda to człowiek odpowiedzialny.<br />Komorowski to człowiek naiwny, dał się prymitywnie oszukać finansowej piramidzie.<br /><br />11. Duda to nienaganna polszczyzna, a do tego zna języki obce.<br />Komorowski zna język polski, z którym miewa jednak kłopoty.<br />12. Duda umie czytać, pisać i porywająco mówić.<br />Komorowski umie tylko czytać, niekiedy nawet ze zrozumieniem.<br />13. Duda to urząd aktywnej prezydentury<br />Komorowski to urząd bezpieczeństwa (układów) i zgody (na korupcję i afery).<br />14. Duda to przyszłość, którą warto wybrać. <br />Komorowski to przeszłość, której nie warto wybierać<br /><br />Janusz Wojciechowski/salon24.pl (tytuł oryginalny: Dlaczego Duda? Oto 14 przewag młodego kandydata nad starym).
2015-05-12 21:16:48
crank: Zamiast powielać cudze \&quot;złote myśli\&quot; zacznij myśleć samodzielnie i nie wciskaj ludziom, co powinni. Tyle komunałów bez pokrycia w jednym miejscu to gruba przesada i traktowanie ludzi jak idiotów.
2015-05-12 22:47:26
alternatywy 5: <br />czytelnikfan1 <br />Wszystko się dokładnie zgadza. Porównywanie tych dwóch panów to jest jak \&quot; oko ku dupie \&quot; albo żula do króla.<br />Złośliwość ewangelików jest nie zrozumiała, już kiedyś też woleli Olka, POtem wielkiego POmazańca Jerzego. Mieli być uzdrowicielami przemysłu i kraju, a wszystko burzyli, niszczyli i unicestwiali bezpowrotnie. Patrioci czy kolaboranci, aaaa mniejszość niemiecka, czyli patriotyzm, ale nieco inny.
2015-05-13 09:06:04
Waldo94: Gratuluje inteligencji powiatu cieszyńskiego głosującej na Bronka. A teraz idźcie lizać mu dupsko, skoro zrobił wam taki dobrobyt !
2015-05-13 10:04:20
crank: Waldo94<br />Powiat Cieszyński gratuluje tobie. A teraz idź lizać d... panu D.
2015-05-13 10:12:58
Donek: Przykre to ale prawdziwe że na Śląsku Cieszyńskim z takim wysokim procentem wygrywa Komorowski. Tylko Wisła daje honorowe zaszczyty dla Kwaśniewskiego a później Komorowskiego. Zastanawiam się co oni takiego do Wisły zrobili. Jak można być takim niemyślącym i nie widzieć różnicy między Komorowskim Dudą i Kukizem. Ci co oddali głos na obecnego prezydenta powinni zostać w domu. Masz źle zagłosować nie głosuj wcale. Jednak wyznanie ma tu duże znaczenie. Myślałem że tym razem bracia ewangelicy zmienią front myślenia. Bez względu ile zła narobiło PO za te 8 lat rządzenia zrobiło to oni tego nie dostrzegają na przekór PIS bo PIS to mohery. Smutne to. Jest mi wstyd za ten wynik na Śląsku Cieszyńskim.
2015-05-13 17:45:47
Waldo94: crank<br />Nie głosowałem na Dude, ale w drugiej turze już zagłosuje. Duda fakt nie jest kandydatem idealnym i też mam do niego zastrzeżenia, lecz w porównaniu z Bronkiem wypada znacząco lepiej.
2015-05-14 16:41:25
kubulek51: Jak wygra duda to: wszyscy będą mieli pracę,każdy będzie zarabiał kokosy,każdy młody człowiek od razu kupi sobie mieszkanie,znikną kolejki do lekarza,banki będą udzielały kredytów bez oprocentowania,sądy będą wydawały tylko pozytywne wyroki,obniży wiek emerytalny,obniży podatki.I wszyscy naiwni będą piękni,bogaci i zdrowi.<br />Życzę wszystkiego najlepszego.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: