Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wy głosujcie, oni wybiorą

Wczoraj ruszyła internetowa sonda, w której można oddać głos na wybraną koncepcję rewitalizacji dworca PKP w Cieszynie. Tym samym zakończył się etap nadsyłania prac na konkurs związany z centrum przesiadkowym. Pracę niebawem rozpocznie sąd konkursowy.
W poniedziałek upłynął termin składania prac na konkurs ogłoszony przez cieszyński urząd. Chodzi o koncepcję „Zintegrowanego węzła przesiadkowego w Cieszynie”. Jak już wczoraj informowaliśmy, do cieszyńskiego magistratu napłynęło 12 prac konkursowych.
 
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej burmistrza Cieszyna – Mieczysława Szczurka, zapytaliśmy o pierwsze wrażenia. Nie chciał jednak odpowiadać, czy i która koncepcja się mu podoba. Jak tłumaczył, w tej chwili ocena idzie dwutorowo. Z jednej strony jest zespół fachowców, który oceniać będzie od strony zawodowej i bardzo fachowej nadesłane prace. Z drugiej strony oceniać będą internauci. Ja ze swoją oceną poczekam na rozstrzygnięcie fachowców. Jednak jak dodał, niektóre z nadesłanych prac są bardzo futurystyczne.
 
Jak mówi Szczurek, komisja oceniająca koncepcje brać będzie pod uwagę różne kwestie. Każdy z tych projektów musi składać się z części urbanistycznej wraz z koncepcją zagospodarowania terenu, następnie koncepcji architektoniczno - budowlanej i części kosztowej. Jednak, choć to na razie wstępne koncepcje, to jak zaznacza burmistrz – Oczywiście, bez dokładnego projektu budowlanego trudno zrobić kosztorys, jednak jeżeli ktoś w części kosztowej 'wystrzeli' z kwotą trzydziestu milionów, to od razu to dyskwalifikuje taką koncepcję, bo jest to za drogie.
 
W konkursie przewidziano nagrody. Dla najlepszej koncepcji będzie ona wynosiła 10 000 zł, za drugie miejsce przewidziano 7500 zł a za trzecie - 5 000 zł. Jednak, na co należy zwrócić uwagę, biuro projektowe, którego projekt wygra, w przyszłości nie będzie miało pierwszeństwa w tworzeniu projektu. Zdaniem Szczurka, w tej chwili ogłoszono tylko konkurs, firma której koncepcja wygra, musi wystartować w przetargu na realizację całości zadania.
 
Prace były kodowane więc nie powiem z jakich rejonów napłynęły prace. To nie jest znane do momentu, kiedy nie zostaną wybrane nagrody i wówczas komisyjnie otworzymy kopertę z kodami i poznamy miejscowości z których są biura – odpowiedział na pytanie dziennikarzy burmistrz Szczurek.
 
Dziennikarze podczas konferencji pytali również o skład sądu konkursowego. Dwóch architektów, specjalista budowlaniec i specjalista od drogownictwa oraz przedstawiciel przewoźników. Stricte historyk sztuki nie wchodzi w skład komisji - wylicza burmistrz. Kto więc zasiądzie w sądzie konkursowym? Oto lista osób: mgr inż. Bronisław Nowak – przewodniczący, mgr Arkadiusz Skowroński – sekretarz. oraz członkowie : mgr inż. arch. Wojciech Riess, mgr inż. arch. Marek Sojka, mgr Mirosław Sitko, mgr inż. Leszek Podżorski, mgr inż. Antoni Dyrda. To te osoby zadecydują o kształcie tego, co w przyszłości powstanie na terenie dworca PKP oraz na placu przy ul. Hajduka.
 
Jednak myliłby się ten, kto sądzi, że w Cieszynie powstanie jedna z dwunastu nadesłanych koncepcji. One, jak mówi burmistrz Szczurek, będą stanowiły dopiero podstawę do kolejnych prac projektowych. Będziemy mieli wizualizację tego co w tym miejscu chwielibyśmy mieć. Ogłaszając przetarg określone zostanie, że konstrukcja ma nawiązywać kształtem do wybranego projektu.- zauważa włodarz miasta.
 
Kiedy poznamy decyzję sądu? Zdaniem Szczurka powinno to nastąpić w połowie marca. Do 10 marca trwa natomiast internetowe głosowanie. Głosować można pod tym linkiem
 
 
Jan Bacza
źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: