Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wszystko o Cieszynie na mapie

Zakończyły się prace nad wprowadzaniem Systemu Informacji Przestrzennej w Cieszynie. Baza danych reklamowana jest przez miasto jako ? nowe źródło informacji. I jak się okazuje, znajdzie tutaj, nie tylko mieszkaniec, wiele cennych wiadomości.
Choć wartość projektu, który realizowano przez cały miniony rok może nieco szokować, bowiem stworzenie bazy kosztowało milion 140 tysięcy złotych, to Cieszyn otrzymał unijne wsparcie w wysokości blisko miliona złotych. Pieniądze poszły nie tylko na stworzenie bazy ale również na szklenia urzędników i zakup nowego sprzętu komputerowego oraz oprogramowania.
 
Czym jest System? W skrócie to przedstawienie na płaszczyźnie mapy wszelkich informacji o mieście - tłumaczy Krzysztof Borys prezes firmy Geobit wdrażającej system w Cieszynie. Ale informacje te zawierają równocześnie dane zarówno historyczne jak i współczesne.
 
To, co widzi pojedynczy użytkownik w domu to zalewnie część informacji, które może zobaczyć urzędnik. Wszystko zależy także od „poziomu dostępu”, który ma pracownik magistratu. Chodzi przede wszystkim o dane personalne. Z pozycji niezalogowanego użytkownika nie dowiemy się, kto jest właścicielem konkretnej działki. Taką możliwość mają tylko administratorzy systemu.
Bazę codziennie aktualizują urzędnicy. Każda informacja, każda zmiana czy decyzja, która jest wydawana przez urząd a odnosi się do Systemu Informacji Przestrzennej od razu jest uaktualniana w systemie. Na tym też polega wartość tego projektu, że są tutaj tylko poprawne dane – dodaje Borys.
 
Wśród wielu opcji i zakładek znajdziemy m.in Rysunki planów zagospodarowania, sieć transportu publicznego, okręgi i obręby wyborcze. W bazie znalazło się również miejsce dla najważniejszych usług oferowanych mieszkańcom jak: obiekty noclegowe, gastronomiczne, banki. Turyści znajdą informacje o zabytkach oraz ich dokładnym położeniu.
 
Wszystko, co ma jakąś lokalizację – można to przedstawić na mapie – dodaje Borys. Mogą to być zarówno zabytki, jak i nowe inwestycje, które toczą się w mieście. Dla mieszkańców najważniejszą bazą a być cyfrowa mapa miasta.
 
 
 
System Informacji Przestrzennej Cieszyna znajdziecie pod linkiem miastocieszyn.geoportal2.pl
 
Jan Bacza
źródło: RADIO 90
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: