Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wszystkich Świętych – tym razem bez procesji. Nowe zalecenia biskupa

Sytuacja, w której się znajdujemy jest dla nas wszystkich wezwaniem do odpowiedzialności i miłości bliźniego. Zasady sanitarne oraz wprowadzane obostrzenia mają nam pomóc zatroszczyć się o zdrowie i życie nasze i naszych bliskich. Dlatego bardzo prosimy wszystkich Wiernych naszej diecezji o przyjęcie ze zrozumieniem i przestrzeganie poniższych zaleceń – pisze Kuria Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Odnosząc się do obostrzeń ustalonych przez rząd zapowiada, że święto Wszystkich Świętych w tym roku odbędzie się bez tradycyjnych procesji na cmentarze, a nabożeństwa mogą się odbyć w tych dniach w Kościele przy zachowaniu reżimów sanitarnych.

- Bardzo prosimy, aby cmentarze nawiedzać w dni poprzedzające i po uroczystości, o zrezygnowanie z wyjazdów na cmentarze w innych miejscowościach i o nie organizowanie spotkań rodzinnych. W Uroczystość Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny nie organizujemy procesji na cmentarze i Mszy św. polowych na cmentarzach. Nabożeństwo za zmarłych można zorganizować w kościele zachowując obowiązujące przepisy dotyczące ilości wiernych w kościele – informuje diecezja bielsko-żywiecka.

Ponadto odnosi się do nowych zaleceń rządowych dotyczących obostrzeń w strefach żółtej i czerwonej. W strefie czerwonej, do której należy powiat cieszyński - w kościołach może przebywać 1 osoba na 7m2 powierzchni. Nie wolno się gromadzić wokół kościoła. Obowiązuje zakaz organizowania wesel i innych spotkań (chrzciny, I Komunia św., stypy). Do odwołania zostaje zawieszone udzielanie sakramentu bierzmowania oraz wszelkie wizytacje kanoniczne.

Biskup Bielsko-Żywiecki Roman Pindel udziela aż do odwołania dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy św. dla wszystkich wiernych Diecezji i przebywających na terenie Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Zachęcamy do uczestnictwa we Mszy św. poprzez środki masowego przekazu oraz wspólną modlitwę w rodzinach. W sposób szczególny o skorzystanie z dyspensy prosimy osoby starsze, przewlekle chore i te, dla których infekcja stanowi wysokie ryzyko. Ponadto zachęca w miarę możliwości, do uczestniczenia we Mszy św. w tygodniu, zachowując wszystkie zalecenia sanitarne - czytamy na stronie diecezji. 

W Kościołach nie będą ubogacać nabożeństw chóry i schole, a na każdych drzwiach świątyni i stronach internetowych, będą zamieszczane informacje, o tym ile osób może uczestniczyć w nabożeństwach i Mszach św. - Wszyscy obecni w kościele (kaplicy) – oprócz sprawującego liturgię – mają obowiązek pełnego zasłaniania nosa i ust (maseczka). Maseczki obowiązkowo powinni nosić również posługujący w czasie liturgii (służba liturgiczna, kościelny); Obowiązek noszenia maseczek obowiązuje na cmentarzu – dotyczy wszystkich, oprócz sprawującego posługę – te informacje zawiera kominikat diecezji.

Ponadto biskup zachęcawiernych do przyjmowania Komunii świętej na rękę. - W czasie każdej Mszy świętej i nabożeństwa należy umożliwić wiernym przyjmowanie Komunii świętej zarówno na rękę jak i do ust (jeżeli Komunii świętej udziela jeden ksiądz najpierw udziela na rękę, później do ust, jeżeli Komunii świętej udziela więcej szafarzy należy określić miejsca i sposób udzielania) – dodaje w komunikacie.

Pogrzeby organizowane są zachowując przepisy dotyczące ilości wiernych w kościele. Jak dodaje kuria nie ma przeciwskazań do wnoszenia trumny z ciałem osoby zmarłej (w tym zmarłego na Covid19) do kościoła.

Biskup zwrócił się również do tych, którzy w najbliższym czasie postanowili się pobrać. - Prosimy narzeczonych, którzy w najbliższym czasie mają zawierać związek małżeński o skontaktowanie się z parafią, aby ustalić dalsze postępowanie (przeniesienie ślubu, bądź jego sprawowanie ze świadomością zakazu organizowania wesela) – dodaje w zaleceniach.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

10
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-10-16 12:52:47
koszor: Walka toczy się niby na poziomie świata materialnego , ale najważniejsza bitwa jest i będzie o dusze. To dzieje się dzisiaj, na naszych oczach. Obyśmy mieli uszy skore do słyszenia i oczy skore do widzenia.
2020-10-16 13:49:24
altacet: Najwyższy czas skończyć z tymi pochodami.Wszystko na pokaz.Modlić się można wszędzie w ciszy i skupieniu.
2020-10-16 14:15:48
: Antyklerforte otwiera szampana. Kościół sie wali.
2020-10-16 14:17:35
: W jakich to czasach przychodzi nam żyć, że nawet biskupi nawołują wiernych do porzucania niedzielnych eucharystii.
2020-10-16 15:00:39
czesiohill: waldo: widocznie u nich rządzi rozum
2020-10-16 15:22:59
Jarek.K: Przynajmniej będzie cisza i spokój, a nie pochód wyjców, którzy mają diabła za skórą
2020-10-16 17:32:07
inigo: Kult "świętego spokoju" trwa, a nasi pasterze i arcypasterze zdają się mieć cudzych "bogów" przed Tym Trójjedynym!
2020-10-16 17:39:56
: czesio - rozum, u biskupa?? myślę że przez pomyłkę użyłeś tego słowa zamiast "chytrość i cwaniactwo" - biskupi są pod ścianą, niektórzy nawet mają już tego świadomość
2020-10-16 18:24:13
: koszor - jak chodzi o dusze, to twoja za udział w próbie uśmiercenia prababci żony ma już zagwarantowaną miejscówkę w piekle
2020-10-16 22:37:42
politykier: krzy-sio_ś.wir_us Patryk, Życz, a będzie Ci życzone;)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: