Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wspomnienia z Cieszyna

Pochodzący z Rybnika Alojzy Fros jest podchorążym 4 PSP. To właśnie w Nadolziańskim grodzie kończył przed wojną szkołę podchorążych. Był w przedostatnim roczniku, który przed II Wojną Światową opuścił mury cieszyńskiej podchorążówki. W czasie wojny znalazł się ponownie w Cieszynie, niestety jako więzień w tutejszym zakładzie karnym, skąd został przewieziony do aresztu w Mysłowicach, po czym do obozu w Oświęcimiu.

13 maja Alojzy Fros przyjechał wraz z synem do Cieszyna. Wpierw zwiedził cieszyński Zakład Karny. Po przemierzeniu ponownie, po siedemdziesięciu latach, tym razem jako gość, więziennych korytarzy spotkał się z kadrą cieszyńskiego Zakładu Karnego oraz delegacjami funkcjonariuszy z innych zakładów karnych w województwie. Bardzo ciekawie opowiadał o swych przeżyciach tak z cieszyńskiego więzienia, jak i późniejszych, wreszcie z obozu w Oświęcimiu i tułaczki po Niemczech, gdzie jako przymusowy robotnik został wywieziony pod koniec wojny. 

Po zwiedzeniu Zakładu Karnego Alojzy Fros udał się pod dawny budynek koszar wojskowych. Tam wspominał miesiące spędzone w szkole podchorążych 4 PSP. Na koniec zwiedził Muzeum 4 PSP, gdzie również ciekawie opowiadał o swych wojennych wspomnieniach.

Prowadzący Muzeum Krzysztof Neścior serdecznie mu podziękował za przekazaną wiedzę i dokumenty, które wzbogacą muzealne zbiory, Alojzy Fros natomiast podziękował prowadzącym Muzeum za trud i czas, jaki wkładają w ocalenie od zapomnienia historii 4 PSP. Na koniec umówił się także z cieszyńskimi pasjonatami historii wojskowej, że jeśli tylko zdrowie mu pozwoli, wybiorą się razem zwiedzać obóz koncentracyjny w Oświęcimiu.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: ID

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: