Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Współpraca samorządów szansą na miliony

Komisja Rozwoju Regionalnego przegłosowała pakiet pięciu rozporządzeń dla unijnej polityki spójności na kolejne 7 lat. Jedno z nich przygotował Jan Olbrycht, eurodeputowany z Cieszyna. Co to oznacza dla Polski? - Dzięki staraniom Parlamentu Europejskiego regiony w Polsce i całej Europie będą miały dostęp do funduszu zapewniającego wsparcie dla inwestycji o wartości około 180 miliardów euro - mówi Jan Olbrycht, europarlamentarzysta pracujący m.in. w Komisji Rozwoju Regionalnego.
Eurodeputowany z Cieszyna Jan Olbrycht był osobą odpowiedzialną z ramienia Parlamentu Europejskiego za przygotowanie rozporządzenia dotyczącego  Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, największego z funduszy strukturalnych, z którego w Polsce realizowana jest większość inwestycji infrastrukturalnych.
 
– Dzięki staraniom Parlamentu Europejskiego regiony w Polsce i całej Europie będą miały dostęp do funduszu zapewniającego wsparcie dla inwestycji. Pieniadze przeznaczone będą na innowacje, cyfryzację, energooszczędność, przedsiębiorstwa, transport, kultura, turystykę – mówi eurodeputowany Jan Obrycht, który w Cieszynie opowiadał o postępach prac komisji. Dużą uwagę Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego będzie przywiązywał innowacyjnego rozwoju miast.
 
Jan Olbrycht przekonał Radę i Komisję Europejską do akceptacji wielu przepisów, które jak sądzi korzystnie wpłyną na kształtowanie kolejnej edycji polityki regionalnej w Polsce. To między innymi większa elastyczność, czyli zapewnienie należytej swobody dla Polski w wyborze potrzebnych inwestycji, wsparcie dla dużych przedsiębiorstw jeśli będą innowacyjne, dadzą nowe miejsca pracy i będą współpracować z małymi przedsiębiorstwami. Ponadto,  możliwość inwestowania w systemy dystrybucji, magazynowania i przesyłu energii, w tym gazu (początkowo Komisja ograniczała się tylko do energii elektrycznej), finansowanie efektywności energetycznej w sektorze publicznym i mieszkaniowym oraz kogeneracji energii cieplnej i elektrycznej. Znajdą się też pieniądze na renowację kolei, rewitalizację miast i terenów poprzemysłowych. Dodatkowo wspierane będą też inwestycje w sektorze kultury, dofinansowanie do niskoemisyjnego transportu miejskiego i rozwój miast.
 
W kolejnych latach będzie mniej pieniędzy z Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich, jednak większy nacisk skierowany będzie na realizację projektów na terenach wiejskich z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. O sto procent więcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na Europejski Fundusz Społeczny, z którego realizowane są głównie szkolenia i warsztaty podnoszące kwalifikacje. 
 
Ponadto pieniądze będą mogły pozyskiwać wspólnie gminy. – Można sobie wyobrazić że na Śląsku Cieszyńskim gminy zrzeszone zrobią program i dostaną uprawnienia, takie że mogą tym właśnie programem zarządzać. Takie właśnie wspólne zdobywanie funduszy będzie funkcjonować. Ziemia Cieszyńska jest na współdziałanie przygotowana. Mamy dobre tradycje, trwające od Związku Komunalnego Ziemi Cieszyńskiej z pewnością taka współpraca przyniesie owoce – dodaje Jan Olbrycht.
 
Dorota Kochman
źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: