Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Współpraca kwitnie

Współpraca Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy z Miejscowym Kołem Leszna Dolna Polskiego Związku Kulturalno Oświatowego w Republice Czeskiej, zgodnie z zapowiedziami działaczy obu środowisk, trwa nadal i wykracza poza realizowany w ramach programu transgranicznego projekt.

Kolejnym przejawem współpracy jest zorganizowana w Domu PZKO w Lesznej Dolnej wystawa rękodzieła, na której prezentowane są między innymi prace w drewnie Krzysztofa Czadera z Jasienicy.

- Zbieram i hoduje motyle, to są moje inspiracje – mówił Krzysztof Czader, który oprócz swych pasji artystycznych i hodowania motyli, hoduje także krowy, orze pole - jednym słowem prowadzi gospodarstwo. Aż dziw bierze, ze znajduje tyle sił i energii, by tak aktywnie działać artystycznie i udzielać się społecznie. – Ostatnio też robię w kamieniu, wielką moja pasją są też kamienie. Mamy okropnie kamienistą ziemię. Jak zaorzę pole, to muszę wywieźć dwie przyczepki kamieni, żeby coś urosło. Próbuję zrobić użytek z tych kamieni – dodał artysta.

Oglądający wystawę i inni artyści prezentujący na niej swe prace byli bardzo ciekawi, skąd Krzysztof Czader czerpie inspiracje. – Przecież już podnosząc z ziemi korzeń musi pan chyba oczami wyobraźni widzieć, co z niego powstanie – dopytywała Renata Szkucik, prezes Miejscowego Koła PZKO w Lesznej Dolnej. – Nie zawsze. Są takie korzenie, które leżą u mnie dziesięć lat, bo wiem, że coś z tego będzie, ale jeszcze nie wiem co – przyznał rzeźbiarz dodając, że ostatnio zaczął także bawić się efektami, jakie dają świetliste farby,  które sam przygotowuje naniesione na fantastyczne sylwetki drewnianych ptaków i innych stworów. – Odkryłem, że na gładkiej powierzchni świetliste farby nie prezentują się dobrze, natomiast na nierównej, chropowatej powierzchni naturalnego drewna można osiągnąć ciekawe efekty – dodał podkreślając, że, tak jak i inni obecni na wernisażu i prezentujący na wystawie swe prace artyści, ciągle uczy się czegoś nowego i wciąż rozwija swój warsztat artystyczny.

(indi)

Zobacz fotoreportaż>>>

źródło: ox.pl
dodał: ID

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: