Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wspólne korzenie łączą pokolenia.

We wrześniu 2007 roku zakończył się Projekt „Wspólne Korzenie” realizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „Być Razem” wraz z Domem Pomocy Społecznej „Pogodna Jesień” oraz Przedszkolem nr 1. Projekt rozpoczął się w grudniu 2006 roku i był realizowany w ramach Programu “Łączymy Pokolenia”, Fundacji PZU oraz Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.

Głównym celem projektu było przełamywanie barier i stereotypów pomiędzy młodymi i starszymi pokoleniami. Chcieliśmy pokazać, że zarówno osoby starsze jak młodzież mają sobie dużo do zaoferowania, a to, co ich łączy, to przede wszystkim posiadanie wspólnych korzeni kulturowych. Projekt miał pomóc w wytworzeniu więzi między pokoleniami oraz
w zachowaniu i przekazywaniu tradycji, umiejętności i wartości.

W projekt były włączone zarówno dzieci z Przedszkola nr 1, jak i nastolatki, licealiści, studenci oraz osoby starsze – mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej Pogodna Jesień, Słuchacze UTW oraz inne zaprzyjaźnione osoby.
Niezwykłe było to, że w trakcie wspólnych zajęć, przy jednym stole spotykały się osoby, które miały naście lat, oraz osoby które miały już ponad 90. Dzieliło ich niemal 80 lat (!), a na zajęciach mieli możliwość bycia w jednym miejscu, w jednym czasie i wspólnie tworzyć. W takich chwilach uświadamialiśmy sobie, że tworzymy jakby pomosty pomiędzy brzegami tak bardzo odległych i różnych światów.

W ramach projektu odbywały się cykliczne warsztaty, które miały miejsce w Domu Pomocy Społecznej.
„W obiektywie przeszłości”, to warsztaty przybliżające osobom starszym tajniki fotografii. Rozpoczęło się od oglądania starych fotografii, rozmów na temat aparatów, a szczególnie tych współczesnych - cyfrowych. Z czasem osoby starsze otrzymały proste aparaty, by samodzielnie spróbować uchwycić w nich obraz. Odbyła się także sesja fotograficzna, podczas której powstały zdjęcia stylizowane na stare, rodzinne fotografie.
Kolejny warsztat o nazwie „Skarby ziemi” umożliwił młodszym i starszym poznać techniki lepienia w glinie oraz ozdabiania wypalonych prac. Powstałe przedmioty nawiązywały do tradycyjnych naczyń, architektury, tradycji naszego regionu.
Podczas warsztatów „Po nitce do kłębka”, starsze panie uczyły młode dziewczyny i chłopców haftowania, robienia na drutach i szydełku.
Poza warsztatami młodsi i starsi spotykali się także na podwieczorkach muzycznych, podczas których mieli okazję powspominania oraz wspólnego grania i śpiewania. Ponadto odbył się także wyjazd do Cisownicy, a ramach niego plener fotograficzny.
Najmłodsi, czyli przedszkolaki, spotkali się kilkakrotnie ze starszymi osobami, poznając ich zawody i pasje dotyczące fotografii, hodowli koni, drukarstwa, wysłuchali legend oraz historii związanych z Cieszynem.
Cały projekt zakończył się we wrześniu 2007 roku wystawą prac i zdjęć powstałych podczas całego projektu.

Projekt to przede wszystkim to, co dzieje się pomiędzy ludźmi, działania, to często tylko preteksty. Zaskoczyła nas bardzo pozytywnie otwartość naszych „babć” i „dziadków” na pojawiających się w ich codzienności młodych ludzi. Seniorzy z czasem zaczęli nas rozpoznawać i zapraszać do siebie, do pokoi. Mieszkańcy opowiadali nam o swoim życiu, pokazywali zdjęcia i pamiątki, czasami mówili o smutnych dla siebie doświadczeniach, bardzo często żartowali, dawali „życiowe rady”. Wspólnie spędzony czas okazał się obopólną korzyścią. My młodzi, przychodząc na zajęcia, wyrwani z nurtu codziennych spraw i zabieganej rzeczywistości, mogliśmy choć na chwilę zatrzymać się, doświadczyć przyjemności bycia, plotkowania, picia herbaty, pomiędzy przeplataniem oczek, nawlekaniem nitek, lepieniem w glinie, naciskaniem migawki aparatu. W Domu czas jakby zatrzymywał się, a wszystko poza przestawało na chwilę istnieć.

Małgorzata Stroka
źródło: ox.pl
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: