Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wspaniali Cieszyniacy

W związku z obchodami 1200-lecia legendarnego założenia Cieszyna Stowarzyszenie Wszechnica wspólnie z Muzeum Śląska Cieszyńskiego zaprezentowało wystawę zatytułowaną „Ci wspaniali Cieszyniacy”. Ideą było przybliżenie mniej lub bardziej znanych postaci, których działalność przyczyniła się w zasadniczy sposób do rozwoju ekonomicznego, kulturalnego i społecznego dawnego Cieszyna.

Wernisaż odbył się w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

- Pierwotnie wystawa miała zawierać więcej postaci wspaniałych cieszyniaków, długo i żarliwie na ten temat dyskutowaliśmy, jednak umieszczenie tych, które znalazły się na liście, a było ich aż 300 okazało się niemożliwe, wyboru więc dokonała Irena French – wyjaśnił dyrektor Muzeum Marian Dembiniok.

Dobór osób, które powinny znaleźć się na wystawie był dosyć kłopotliwy, tego zdania jest również sama Irena French.

Już teraz docierają do mnie zapytania, dlaczego znalazł się ktoś, a ktoś inny nie. Pierwsza selekcja, dotyczyła osób, które urodziły się w Cieszynie, ale wielką karierę zrobiły poza nim. Skupiłam się na osobach, które w tym mieście działały nawet przez całe dziesięciolecia i coś po sobie zostawiły. Owoce ich pracy widoczne są dzisiaj bardzo wyraźnie. Kryterium wyboru nie była ani narodowość, ani religia, ani nawet poglądy polityczne. Ważnym było to, co ci ludzie zrobili dla Cieszyna – mówi Irena French.

Wystawę można oglądać do 12 września.

(bsk)
 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: