Weekendowe Propozycje Rowerowe (WPR, Trasa 14 ): Brenna i okoliczne góry
Brenna to wspaniałe miejsca na aktywnie spędzony dzień z dala od zgiełku miast, w otoczeniu czystej przyrody. Zaskakuje turystów swymi urokami, licznymi szlakami turystycznymi i różnorodnością tras rowerowych.
Proponowana trasa poprowadzi tym razem grzbietami górskimi które otaczają Brenną. Kolejno grzbietem Starego Gronia, Kotarza i Błatniej. Pełna niesamowitych widoków i dająca mnóstwa satysfakcji miłośnikom kolarstwa górskiego. Z Cieszyna najlepiej dojechać przez Kozakowice, Lipowiec i Górki Wielkie. Można również podjechać samochodem i rozpocząć wycieczkę z Brennej.
Gmina Brenna | Podjazd na stary Groń |
Z centrum kierujemy się do Brennej Lesnicy, jedziemy doliną i za szkołą skręcamy w lewo pod górę. Podjeżdżamy żółtym szlakiem, najpierw szutrową a potem nieco kamienista drogą na siodło pod Horzelicą. Docieramy w ten sposób na grzbiet górski i na czas tej wycieczki zostawiamy wszystkie doliny za sobą. Jedziemy czarnym szlakiem ku wieży widokowej na Starym Groniu (792 m.), gdzie z jej platformy możemy podziwiać szeroką panoramę i odległe łańcuchy górskie. Od najdawniejszych czasów na polanach Starego Gronia i widocznego stąd Kotarza stały szałasy i wypasano stada owiec. Stamtąd w kilka minut docieramy do Chaty pod Grabową. Możemy tam coś zjeść i zobaczyć „Ogród Bajek” z postaciami z legend i podań regionu Beskidu Śląskiego oraz wierzeń słowiańskich. Stromy ale możliwy do wyjechania podjazd wyprowadza na Grabową.
Stary Groń | Ogród bajek |
Dalsza jazda prowadzi czerwonym szlakiem, dawną granicą Księstwa Cieszyńskiego. Ze szczytu Kotarza (985 m.) podziwiamy masyw Skrzycznego i chwilę odpoczywamy przy wiacie lub ołtarzu europejskim. Jedziemy cały czas grzbietem raz pod górę a raz w dół, czasem jest też więcej kamieni, jak np. na najtrudniejszym odcinku po kamieniach z Hyrcy. Docieramy tak na Przełęcz Karkoszczonkę, skąd trawersujemy szlakiem narciarskim na przełęcz pomiędzy Trzema Kopcami i Stołowem. Na stokach obu gór znajduje się kilka jaskiń, w tym jedna z największych w Beskidzie Śląskim – Jaskinia w Trzech Kopcach. Łagodny podjazd wyprowadza na zalesiony szczyt Stołowa 1035 m. który jest najwyższym punktem tej trasy.
Ołtarz Europejski na Kotarzu | Bikerzy na szlaku |
Szlak ze Stołowa | Jaskinia na Stołowie |
Widok z Błatniej | Krzyż pokutny |
Zjeżdżamy na niższą Błatnią (917 m.) , gdzie możemy ugościć się w schronisku lub „Ranczu Błatnia”. Dalej jedziemy czerwonym szlakiem przez Cisowy i Czupel na przełęcz pod Łazkiem. Przejazd nie nastręcza wielu trudności, gdyż w większości mamy tutaj z górki. Z przełęczy pod Łazkiem schodzi w lewo wygodna leśna droga, którą właśnie zjeżdżamy w doliny. Zanim wyjedziemy z lasu, niedaleko skrzyżowania leśnych dróg mijamy kamienny krzyż pokutny z 1696 r. Jest to jeden z trzech tego typu kamiennych zabytków na Ziemi Cieszyńskiej (pozostałe: Cieszyn i Pruchna).
Po zjeździe kierujemy się na most na Brennicy a potem do Górek Wielkich lub wracamy do Brennej. Zmierzając do Cieszyna po chwili mijamy wiatrak stojący przy Chlebowej chacie. Jedziemy do centrum Górek Wielkich, gdzie skręcamy w lewo, aby bocznymi drogami (trasą rowerową) dotrzeć do Nierodzimia.
Przełęcz pod Łazkiem | Wiatrak i Chlebowa Chata |
Stamtąd przez Bładnice, Kisielów i Ogrodzoną wracamy do Cieszyna.
Cała trasa liczy sobie około 75 km.
Wersja górska w Brennej to ok 30 km.
Tekst i zdjecia Daniel Pipień
Daniel Pipień - 39 lat i kilkadziesiąt tysięcy kilometrów na liczniku. Od dziecka pasjonuje się zwiedzaniem i rowerami. Amatorsko startuje w zawodach MTB. Łącząc pasję rowerową i ciekawość świata, poznaje Śląsk Cieszyński i swoimi pomysłami na ciekawe wycieczki rowerowe dzielić się będzie również z Wami.
Wycieczki i wyprawy rowerowe Daniela możecie śledzić na jego, prowadzonym od 2009 roku, blogu: http://daniel3ttt.bikestats.pl/
Poprzednie odcinki:
- Odcinek 1: Szańce Jabłonkowskie
- Odcinek 2: Jabłonków i gródki w dolinie Olzy
- Odcinek 3: Wokół Cieszyna i Czeskiego Cieszyna
- Odcinek 4: Białogród i cesarsko-pruskie słupy graniczne
- Odcinek 5: Szlakiem Ondraszka
- Odcinek 6: Frysztat i dawna Karwina
- Odcinek 7: Śląska (Polska) Ostrawa
- Odcinek 8: Droga "książęca" do Bielska
- Odcinek 9: Zamki nad Piotrówką
- Odcinek 10: Dookoła Skoczowa
- Odcinek 11: Szlakiem hutnictwa-Ustroń
- Odcinek 12: Huta trzyniecka i okolice
- Odcinek 13: Gronie nasze gronie-Wisła
"Rowerem na Jaworowy" to wycieczka na jaką za tydzień zaprosi nas Daniel Pipień.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.