Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wojewoda przeciwko wirusowi

Cały świat drży przed koronawirusem, kolejne przypadki zachorowań docierają do Europy. Okazuje się, że w Polsce również wprowadzane są nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, jednak chodzi tu o nieco inny wirus, który wywołuje afrykański pomór świń.

Decyzją Wojewody Śląskiego, w związku z nowymi przypadkami zachorowań na afrykański pomór świń w kraju, na terenie województwa śląskiego wprowadzone zostały zaostrzone środki ostrożności. Najwięcej ognisk zachorowań potwierdzono na ścianie wschodniej naszego kraju. Jednak również Wojewoda Śląski wprowadza nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.

W związku z występowaniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF), istnieje konieczność podejmowania w województwie śląskim  działań zapobiegawczych, w tym monitorowania zagrożenia. Jednym z takich działań jest lokalizowanie oraz szybka izolacja i utylizacja padłych dzików – informuje I wojewoda śląski Jan Chrząszcz.

Działania służb skupiają się na wyszukiwaniu i utylizacji szczątków zwierząt. Akcję koordynują Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Katowicach oraz Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ŚUW w Katowicach.

Jeśli ktokolwiek znajdzie szczątki zwierząt , proszony jest o kontakt z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego, które przekaże informacje służbom weterynaryjnym. Jest to szczególnie ważne, gdyż dziki nadal stanowią podstawowe źródło zakażenia chorobą. Choroba przenoszona jest najczęściej przez zwierzęta poprzez kontakt ze szczątkami padłych dzików oraz przez ludzi, ze względu na wykorzystywanie do konsumpcji przetworzonego mięsa dzików (przewóz mięsa i wyrobów wędliniarskich oraz wyrzucanie ich odpadów).

redka

źródło: ox.pl
dodał: redk

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-01-30 16:52:59
tom lem: ... tytuł artykułu jest genialny, jak dwuznaczny jego autor;-)
2020-01-31 12:54:43
ciotka matylda: Jeśli podobnie bedz aktualnym wirusem to gratuluję naszym wybitnym rzadzącym. https://sokolka.tv/index.php/16637-mieso-krew-i-wnetrznosci-dzikow-bardzo-wysokie-ryzyko-rozprzestrzeniania-sie-epidemii
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: