Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wojewoda na Zaolziu

Wczoraj (10.12) na Zaolziu gościł wicewojewoda Piotr Spyra. Przyjechał na WSPÓLNE spotkanie opłatkowe Sekcji Historii Regionu przy Zarządzie Głównym Polskiego Związku Kulturalno Oświatowego w Republice Czeskiej i organizacji pożytku publicznego Koexistencia o.p.s., podczas którego wygłosił wykład na temat pochodzącego z Olbrachcic ks. Franciszka Michejdy.

Piotr Spyra w ciekawy sposób porównywał losy, działalność i kontekst historyczno-polityczny czasów, w jakich obaj na terenie dwóch różnych obcych mocarstw (Michejda Austro-Węgier a Korfanty Prus), działali na rzecz polskości. Temat Zaolziakom bardzo bliski, gdyż nie dość, że na ten rok przypada 165. rocznica urodzin Franciszka Michejdy pochodzącego z Olbrachcic, a więc terenu dzisiejszego Zaolzia, to dla nich praca na rzecz zachowania ojczystego języka i kultury nadal jest codziennością.

Wicewojewoda podkreślił, iż miesiąc temu podczas sesji Sejmiku uroczyście upamiętniono pastora Franciszka Michejdy. - Uznałem, że dla Śląska Cieszyńskiego postać księdza Michejdy jest tak samo ważna, jak dla ówczesnego Śląska Pruskiego postać Wojciecha Korfantego. Przy czym o ile o Wojciechu Korfantym na Śląsku wiedzą wszyscy, o tyle postać Franciszka Michejdy jest mało znana – zaczął swój wykład Piotr Spyra.

Po referatach (pierwszy wygłosił członek Sekcji Historii Regionu PZKO Stanisław Zahradnik na temat 90. Rocznicy pierwszego udziału Polaków w wyborach komunalnych w Czechosłowacji) przyszedł czas na dyskusję. Jednym z tematów była zbliżająca się setna rocznica wymarszu legionistów z Parku Sikory. To właśnie tu, w Cieszynie, formowały się Legiony Piłsudskiego.

- W organizację obchodów rocznicowych powinny włączyć się wszystkie organizacje społeczne Śląska Cieszyńskiego z obu stron Olzy. Jest to bardzo ważne, aby podkreślić spójność Śląska Cieszyńskiego – mówił Krzysztof Neścior prowadzący Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie.

(indi)

Zobacz fotoreportaż>>>

źródło: ox.pl
dodał: ID

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: