Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Woda w całym powiecie zdatna

Informowaliśmy o dobrej jakości wody, która wypływa z kranów cieszyniaków. Jak się jednak okazuje, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Cieszynie, przedstawił sporządzoną za rok 2018 okresową ocenę jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi na terenie całego powiatu cieszyńskiego. Zgodnie z analizą PPIS, w całym powiecie cieszyńskim woda jest bardzo dobrej jakości.

W analizie przedstawione są dane dotyczące wszystkich nadzorowanych przez cieszyński sanepid wodociągów. Analiza dotyczy między innymi dziennej produkcji wody w danym ujęciu, liczbę osób zaopatrywanych za pośrednictwem danego wodociągu, łączną ilość wykonanych badań mikrobiologicznych, fizykochemicznym oraz ilość zakwestionowanych próbek. Na końcu analizy znajduje się informacja, dotycząca przydatności wody do spożycia i ewentualne uwagi. Jak się jednak okazuje, mieszkańcy powiatu cieszyńskiego mogą korzystać z wody spokojnie.

Podczas badań zakwestionowani tylko pojedyncze próbki – m.in. z Gminnego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Zebrzydowicach, Wodociągu Dzięgielów (który nie dostarcza jednak wody bezpośrednio do odbiorców), Wodociągu zaopatrującego miejscowość Leszna Górna, Wodociąg Rudnik/Pogórze i Wodociągu doprowadzającego wodę do budynku domu seniora w Brennej (znaleziono bakterie coli, jednak jakość wody została szybko poprawiona, a kolejne badania nie wykazały już problemów),

W przypadku Wodociągu Istebna Kubalonka, Wodociągu doprowadzającego wodę do kompleksu rehabilitacyjnego w Brennej i Wodociągu doprowadzającego wodę do ośrodka wypoczynkowego w Jaworzynce i ujęciu doprowadzającego wodę do ośrodka sportowego w Górkach Wielkich również stwierdzono bakterie coli w wodzie, tam jednak doszło do czasowego unieruchomienia ujęcia. Po działaniach naprawczych problem został jednak usunięty, a ujęcie mogło wznowić działanie.

Z kolei wodociąg, doprowadzający wodę do kompleksu wypoczynkowego w Istebnej, również musiał wstrzymać działanie w związku z obecnością bakterii grupy coli. Również w tym przypadku po działaniach naprawczych woda znów była zdatna, jednak pojawił się nowy problem. Woda była mętna, w związku z czym trzeba było odjąć odpowiednie działania. Po czyszczeniu i płukaniu, próbki nie zostały zakwestionowane.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: