Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wnioski o „Rodzinny Kapitał Opiekuńczy”

Od stycznia 2022 startuje rządowy program „Rodzinny Kapitał Opiekuńczy”. Nowy program będzie przysługiwać na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do ukończenia 36. miesiąca życia, w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na dziecko. Rodzice będą mogli wybrać czy chcą otrzymywać po 500 zł miesięcznie przez dwa lata, czy 1000 zł miesięcznie, ale przez rok.

Program będzie obsługiwany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, drogą elektroniczną, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), Emp@tii lub bankowości elektronicznej, podobnie, jak jest to ze świadczeniem Rodzina 500+. Wypłaty będą przekazywane na konto bankowe.

 – To kolejne wsparcie rodzin i inwestycja w kapitał ludzki – mówi minister Rodziny i Polityki Socjalnej Marlena Maląg dodając, że program powinien przyczynić się także do zmiany niekorzystnej sytuacji demograficznej, ułatwiając rodzicom godzenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym. Według szacunków w przyszłym roku to świadczenie otrzyma ok. 615 tys. dzieci. – W budżecie państwa na ten cel zabezpieczono 3 mld zł – podkreśliła minister Maląg.

Również od przyszłego roku rusza system dopłat do opieki żłobkowej. Dopłaty, w wysokości 400 zł na jedno dziecko, będą przekazywane bezpośrednio do placówek opieki. Wnioski będzie można składać elektronicznie od kwietnia. Tym wsparciem zostanie objętych ok. 100 tys. dzieci.

Prezes ZUS Gertruda Uścińska zwraca uwagę na oszczędności, jakie przynosi elektroniczna obsługa świadczeń oraz wygodę dla świadczeniobiorców. Zapewnia również, że ZUS będzie udzielał szerokiego wsparcia wszystkim, którzy będą potrzebowali pomocy przy ubieganiu się o świadczenia. – W ponad 320 placówkach Zakładu będą oczekiwali asystenci, pomagający w założeniu profilu zaufanego czy wypełnieniu wniosku – mówi Prezes ZUS.

 Więcej informacji na stronach Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 AK, MRiPS

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: