Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wkrótce kluczowa decyzja

Odzyskanie statusu uzdrowiska wzbudza w Jaworzu wiele emocji. Gmina ogłosiła przetarg na "zaprojektowanie i wykonanie rewitalizacji odwiertu geotermalnych wód solankowych w celu uruchomienia zakładu górniczego i odzyskania praw uzdrowiskowych”. Potrzeba  na to jednak o kilkaset tysięcy złotych więcej, niż zakładano. 

Po otwarciu ofert okazało się, iż jedyna, która wpłynęła, opiewa na 5,68 mln zł. Gmina otrzymała 4,4 mln złotych na ten cel z Rządowego Funduszu Polski Ład. Kolejne 600 tys. zł dołoży z własnego budżetu. Koszt rewitalizacji odwiertu przekracza jednak o 700 tys. złotych szacowany budżet. -  W najbliższym czasie rada gminy zdecyduje - co dalej. Jeżeli znajdziemy 700 tys. zł, to podpiszemy umowę z wykonawcą. - powiedział Radosław Ostałkiewicz, wójt Jaworza. Odwiert, który ma być rewitalizowany, został wykonany na przełomie lat 70. i 80. XX w.

Radosław Ostałkiewicz jest w stałym kontakcie z mieszkańcami Jaworza. Komunikuje się regularnie za pośrednictwem mediów społecznościowym. Zamieścił tam także informację o tym, że gmina chce wrócić do uzdrowiskowych tradycji. Okazało się, że pomysł wzbudza sporo emocji. Część osób zarzuca samorządowcowi, że „niestety priorytety Pana i poprzedników to jakaś duża pomyłka. -  Najpierw Panie Wójcie niech Gmina zainwestuje w przedszkole bo to jest wstyd - inwestujecie w remont starego budynku - „Willi Maurycego” z której nikt nie będzie korzystał, a kolejne pokolenia Jaworzan ma standardy na miarę lat 80-tych - np. Gmina Kozy ma piękne przedszkole, a nasza Gmina niby bogata a o najmłodszych się tu zawsze zapominało…by coś ambitnego budować (uzdrowisko) trzeba zacząć od fundamentu. - czytamy na profilu Radosława Ostałkiewicza.

Wójt na zarzuty odpowiedział błyskawicznie. - (…) Co do przedszkola, to jak najbardziej - liczymy na fundusze Unii Europejskiej, bo bez tych się nie obędzie. Gmina Kozy pozyskała dofinansowanie ze środków krajowych - o takie same starało się Jaworze. Niestety nie udało się. Nie wiem dlaczego. Nasza Gmina była już bogata. Teraz już nie jest. Po zmianie finansowania samorządu straciliśmy w tym roku 3 mln złotych, a nawet więcej. Mieliśmy na koniec 2021r. nadwyżkę operacyjna w wysokości 8,5 mln PLN, a w maju tego roku odnotowaliśmy niedobór operacyjny w kwocie 1 mln zł. To coś mówi... Niestety najnowsze zmiany nam nie służą. Staram się działać dla dobra Jaworza od lat - proszę tylko przypatrzeć się chociażby skanalizowaniu nieruchomości. Nam się udało...- napisał wójt.

Inna mieszkanka zwróciła uwagę na brak toalet. - Niech gmina pierwsze ogarnie toalety. Dużo przyjezdnych się o nie pyta. Wójt przypomniał, że do 15 maja w Polsce był stan epidemii. Teraz jest stan zagrożenia epidemicznego. - Mamy bardzo ograniczone możliwości. Niemniej jednak ogarniamy temat. Od 1 lipca na nowo pojawią się tzw. TOY-TOYe. - zapowiedział.

Znalazło się jednak sporo postów broniących wójta Jaworza. - Czy tylko ja widzę ,że każdy post o Jaworzu, informacja jest dla niektórych komentujących idealnym przyczynkiem do …delikatnie to ujmę złośliwości wobec wójta ? Trochę słabo. - napisano na profilu. Inny użytkownik przyznał, że trudno wszystkim dogodzić. - Ile ludzi tyle głosów.  Jeden chce przedszkole, drugi chce uzdrowisko, a trzeci bibliotekę. Co by się nie zrobiło to i tak będzie źle... Powodzenia Panie Wójcie.

Oprócz rewitalizacji odwiertu ma zostać również przygotowana dokumentacja geologiczna. Zbadane mają zostać również złoża solanki pod kątem wartości leczniczych. W przyszłości powstanie ma zakład górniczy, który zajmie się jej wydobyciem. Solankę można używać w tężniach.

 Wody w Jaworzu mają między 36 a 42 st. C. To za mało, by wykorzystywać je np. w basenach. Odzyskanie statusu uzdrowiska może dać jednak impuls rozwojowy miejscowości.

(ach)

 

 

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: