Wiślica zwyciężyła

W sobotę, 4 lipca, na boisku LKS w Wiślicy odbyła się VIII Spartakiada Sportowo-Rekreacyjna Sołectw Gminy Skoczów. Rozegrano 10 konkurencji. Najlepsi okazali się gospodarze, którzy zwycięstwo przypieczętowali dorobkiem 93,5 pkt. Na drugiej pozycji uplasowały się Harbutowice z 63,5 pkt, a na trzeciej Kiczyce – 61,5 pkt. Kolejne miejsca zajęły: 4/ Międzyświeć – 60 pkt., 5/ Pogórze – 55 pkt., 6/ Kowale – 54 pkt., 7/ Ochaby – 53 pkt., 8/ Bładnice – 46 pkt., 9/ Wilamowice – 42 pkt. 10/ Pierściec – 41,5 pkt.

Pierwszą konkurencją był rzut beretem. Każdy mógł oddać trzy rzuty. Tego dnia pogoda była piękna i wiatr nie płatał zawodnikom zbyt wielkich psikusów. Najdalej rzucał reprezentant Wiślicy (32,90 m). Na drugiej pozycji uplasował się zawodnik z Międzyświecia (31 m), a na trzeciej Pogórza (25,70 m).

W turnieju strażackim rywalizowały dwuosobowe zespoły: kobieta i mężczyzna. Mężczyzna obsługiwał hydronetkę strażacką, w której znajdowało się 10 litrów wody i na komendę sędziego zaczynał pompować wodę. Kobieta trzymała węża z prądownicą i kierował strumień wody do otworu nalewowego w tarczy (średnica 10 cm). Nie można było przekroczyć prądownicą wyznaczonej linii. Zadaniem zespołu było nalanie do zbiornika w tarczy 5 litrów wody, co sygnalizowane było zapaleniem czerwonej lampy na tarczy nalewowej. Najlepsza w tej konkurencji była drużyna Bładnic, która zwyciężyła przed Ochabami. Natomiast na trzecim miejscu uplasowały się: Międzyświeć i Wiślica.

Kolejną konkurencją było przecinanie kloca drewna piłą ręczną na czas. Z tym zadaniem najszybciej uporali się reprezentanci Międzyświecia. Na drugim miejscu uplasowała się Wiślica, a na trzecim Kiczyce. W workach na dystansie 10 m najszybciej biegali zawodnicy z Wiślicy, którzy pokonali Bładnice i Kowale. Drużyny były dwuosobowe. Najpierw biegał mężczyzna, później kobieta. Woreczkiem z grochem najcelniej rzucał zawodnik z Kowali. Jako drugi uplasował się zawodnik z Wiślicy, a trzecie miejsce ex aeuqo zajęli reprezentanci: Kiczyc, Międzyświecia, Harbutowic i Pierśćca. Każdy miał 5 rzutów do kosza stojącego w odległości 5 m od wyznaczonej linii.

W biegu z jajkiem na dystansie 2 x 15 m triumfowali reprezentanci Wiślicy przed Harbutowicami i Kiczycami. W wyścigu tzw. taczek dwuosobowy zespół miał do pokonania dystans 2 x 15 m. Tym razem najszybsze były Harbutowice, które pokonały Ochaby i Pogórze.

Ósmą konkurencją było ciągnięcie wozu z sianem. Startowały drużyny dwuosobowe (kobieta i mężczyzna), które ciągnęły wóz z sianem z wyznaczonej linii na dystansie 15 m. Jedna osoba ciągnęła wóz z przodu, druga pchała go z tyłu. Cała drużyna musiała minąć linię mety. Najlepiej z tym zadaniem poradzili sobie reprezentanci Kiczyc, druga była Wiślica, a na trzecim miejscu uplasowały się drużyny Ochab i Harbutowic. Najszybciej ważące 40 kg trzy worki ze zbożem przenosił zawodnik Międzyświecia. Drugi czas uzyskał reprezentant Wiślicy, a trzeci Kiczyc. Wszyscy mieli do pokonania dystans 15 m.

Mnóstwo emocji wzbudziła konkurencja dla sołtysów, czyli dojenie sztucznej krowy. Tu klasą dla siebie był sołtys Wilamowic Ryszard Drózd, który zdecydowanie pokonał rywali. Na drugim miejscu uplasował się Jan Zabłocki, sołtys Wiślicy, a na trzecim Maciej Bieniek, sołtys Ochab.

Zwycięskim zespołom gratulowała burmistrz Janina Żagan zapraszając wszystkich na kolejną spartakiadę, która za rok odbędzie się w Międzyświeciu.

zobacz fotoreportaż >>> fot: Dziewanna Kusińska

źródło: UM Skoczów