Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wisła zachęca kasą do wymiany źródeł ciepła

Gminy walczą ze smogiem i zachęcają do wymiany pieców. W Wiśle obowiązuje zasada, kto pierwszy ten lepszy, a inwestycje zrealizowane do końca 2021 roku mogą uzyskać nawet 70 % dofinansowania – do 7 tys. zł.

Radni miejscy Wisły zatwierdzili uchwałą wysokość dofinansowania wymiany źródeł ciepła dla mieszkańców Wisły na najbliższe lata. Do końca 2021 roku mieszkańcy mogą się starać o dofinansowanie w wysokości do 7000 zł, od 2022 kwota dotacji będzie niższa i może wynieść do 5 000 zł. - Chcemy ten program zatwierdzić na najbliższe lata z takim zamysłem, obcinania wysokości dotacji od początku 2022 roku, kiedy te najstarsze i najbardziej szkodliwe piece powinny zostać zmienione. Oczywiście będziemy chcieli złożyć wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, aby zwiększyć możliwości uzyskania dofinansowania. Pierwszy nabór planujemy na przełomie lutego i marca, tak aby mieszkańcy zdążyli się wywiązać z umów o dofinansowanie. W ubiegłym roku był problem nawet z pozyskaniem instalatorów pieców pod koniec roku, więc prosimy aby nie zwlekać z inwestycjami i nie czekać na kolejny sezon zimowy – mówił w czasie sesji Tomasz Bujok, burmistrz Wisły.

Z zapytaniem zwrócił się radny Jan Szalbot. - Czy miasto jest w stanie udźwignąć dofinansowanie dla wszystkich chętnych, czy wszystkie piece zostaną wymienione? - pytał.
- Wiemy, że do końca 2021 roku powinny zostać wymienione wszystkie piece mające więcej, niż 10 lat. Szczerze mówiąc nie dysponujemy inwentaryzacją tego w jaki sposób mieszkańcy ogrzewają budynki. Jednak chcemy tym wysokim dofinansowaniem zachęcić mieszkańców do wymiany źródeł ciepła. W ubiegłym roku mieliśmy kilka dodatkowych naborów, aby zrealizować dofinansowanie WFOŚ – musimy mieć wskaźnik ponad 70% deklarowanej ilości. Mieszkańcy wycofywali się z możliwości dofinansowania. m.in. z powodu braku czasu na realizację i rozliczenie inwestycji. Dotychczas mamy wskaźnik 80 pieców na rok – wyjaśnił burmistrz.

Dodał również, ze dofinansowanie to jak promocja w sklepie- kto pierwszy ten lepszy, a gmina nie ma żadnego obowiązku udzielania takich dopłat. - Zależy nam jednak, aby wymienić źródła ciepła i jakości powietrza w naszej gminie – dodał.

Nabór wniosków zostanie ogłoszony niebawem w Wiśle. Aby uzyskać dofinansowanie należy wymienić piec i zutylizować dotychczasowe źródło ciepła. Trzeba również przedstawić fakturę, a wcześniej podpisać umowę z gminą.

redka

źródło: ox.pl
dodał: redaktor

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-02-07 10:00:14
tom lem: Artykuł jest świetnym obrazem podejścia władz gminy do zadań, które przed nią stoją. Zamiast rozważać możliwości rozwiązania problemu, zanieczyszczenia powietrza w gminie, przez dofinansowanie do wymiany pieców, wychodzi OBRAZ podejścia władz do własnych obowiązków, podobno dla dobra wspólnego. Bezradny "nieśmiały" radny pyta czy aby wystarczy - zamiast z radnymi podjąć decyzję - ile potrzeba i jak rozdysponować środki, woli scedować odpowiedzialność na wójta, który traktuje gminę jak swój prywatny "SKLEP z promocjami". Efektem będą dopłaty dla znajomego króliczka, gdzie kary i na własny koszt zapłacą mieszkańcy, których dochody są najmniejsze.
2020-02-07 15:34:27
Jarex18: https://czysteogrzewanie.pl/
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: