Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wisła - trzy dni rywalizacji

Zawody LOTOS Cup 2014 w Wiśle dobiegły końca. Za nami konkurs kombinacji norweskiej i dwa dni zmagań skoczków narciarskich na obiektach K-35 i K-65 w Wiśle Łabajowie. Dziś po raz pierwszy najlepsi młodzi narciarze pojawili się w żółtych koszulkach liderów LOTOS Cup. W Szczyrku będzie ich jeszcze więcej, ponieważ po dwóch konkursach skoków w siedmiu kategoriach wiekowych na czele klasyfikacji generalnej jest aż dziewięć osób, w tym dwóch Juniorów A i dwie Młodziczki.
Po upalnym wtorku przyszła nieco chłodniejsza środa. Na skoczniach w Wiśle Łabajowie od rana panowała mroźna atmosfera, którą w miarę upływu czasu rozgrzała gorąca rywalizacja w drugich tej zimy konkursach LOTOS Cup w skokach narciarskich. Było też bardziej wietrznie. Na szczęście na tak małych i dobrze osłoniętych obiektach wiatr nie miał aż tak dużego wpływu na wyniki zawodów. Juniorzy D i E oraz dziewczęta startujące w kategoriach Juniorek i Młodziczek zaprezentowali swoje umiejętności na skoczni K-35, a Juniorzy A, B i C wystąpili na K-65.

Podobnie jak we wtorek całe podium w kategorii Junior D zostało zajęte przez młodych narciarzy z klubu KS Wisła Ustronianka. Na pozycji lidera LOTOS Cup 2014 umocnił się Mateusz Małyjurek, który o 4,4 punktu wyprzedził Tomasza Pilcha, a trzecie miejsce zajął Szymon Jojko. W klasyfikacji generalnej Małyjurek ma 40 punktów przewagi nad Tomaszem Pilchem.

Jak przyznaje w rozmowie z ox.pl Małyjurek – Bardzo trudno trenuje się bez śniegu, niestety nie ma go w Beskidach, na salach odbywamy tylko ćwiczenia ogólnorozwojowe.

Nie zmienił się także lider w kategorii Junior E. Triumfował Bartłomiej Klimowski (PKS Olimpijczyk Gilowice) z jeszcze większą przewagą niż wczoraj - aż 21,8 punktu nad kolejnym zawodnikiem Mateuszem Jaroszem (TS Wisła Zakopane). Na najniższym stopniu podium ze stratą zaledwie 0,7 punktu do Jarosza znalazł się Maciej Gąsienica-Ciaptak z AZS Zakopane. – Jeszcze nigdy nie miałem tak dobrego sezonu. To moje pierwsze wygrane w LOTOS Cup. Do tej pory zawsze startowałem z kolegami starszymi o rok-dwa, dopiero teraz jestem najstarszy w swojej kategorii. Dobrze mi się skacze w Łabajowie, tylko trzeba być bardzo skoncentrowanym na rozbiegu, ponieważ tory są nierówne – ocenia Bartłomiej Klimowski. - Przede mną zawody w Szczyrku i powinno być dobrze, bo dużo tam trenuję. W sezonie przygotowawczym bardzo dużo trenowaliśmy i startowaliśmy w zawodach, m.in. w Mistrzostwach Brandenburgii w Niemczech. 2-3 razy w tygodniu dojeżdżam na treningi, a gdy się uda to wyjeżdżam też na obozy, ćwiczę pod okiem trenerów Jarosława Koniora i Jana Szturca. Do tego trenuję też sam w domu, bardzo dużo biegam.

Na skoczni w Łabajowie skakali nie tylko chłopcy. Skoki wśród dziewczyn nie są zbyt popularne, mam nadzieję, że się to zmieni. W Soczi zobaczymy kobiety na skoczni. - mówi portalowi OX.pl Magdalena Pałasz UKS Sołtysianie Stare Bystre. Jak dodaje – Jeśli mi uda, chciałabym trenować ten sport jak najdłużej i zawodowo się nim zająć.

Startująca w żółtym plastronie liderki kategorii Młodziczek Anna Twardosz z PKS Olimpijczyk Gilowice uzyskała najlepszy wynik pierwszej serii - 32,5 metra, jednak po wylądowaniu zaliczyła upadek. Nastąpił on tuż za linią wyznaczającą koniec strefy lądowania, dlatego sędziowie nie odjęli punktów za styl. Ambitna zawodniczka postanowiła walczyć dalej w konkursie i ostatecznie zajęła drugie miejsce, tracąc tylko 0,5 punktu do pierwszej lokaty. Zwyciężyła Joanna Kil z AZS Zakopane, a skład podium uzupełniła jej klubowa koleżanka Kamila Karpiel. LOTOS Cup 2014 w kategorii Młodziczek ma teraz dwie liderki - Anna Twardosz i Joanna Kil zgromadziły po 180 punktów. W gronie Juniorek po raz drugi wygrała Katarzyna Pałasz (UKS Sołtysianie Stare Bystre) przed Moniką Luber (PKS Olimpijczyk Gilowice) i Anną Mitręgą (KS Wisła Ustronianka).

Żółta koszulka lidera pozostała także w rękach Juniora C Dawida Jarząbka. Zawodnik z klubu TS Wisła Zakopane uzyskał w pierwszej serii aż 67,5 metra i przede wszystkim dzięki temu skokowi udało mu się wygrać w środowym konkursie. Drugie miejsce zajął Paweł Chyc (TS Wisła Zakopane), a trzecie Dawid Krupa (SS-R LZS Sokół Szczyrk). W klasyfikacji generalnej prowadzi Dawid Jarząbek (200 pkt.) przed Pawłem Twardoszem z PKS Olimpijczyk Gilowice (130 pkt.) i Dawidem Krupą (110 pkt.).

W porównaniu z wtorkiem, nie zmieniło się także podium w kategorii Junior B - znów najlepszy okazał się Paweł Gut (LKS Poroniec Poronin), drugi ze stratą 2,4 punktu był Łukasz Podżorski (KS Wisła Ustronianka), a trzeci - Michał Milczanowski (Zagórskie TS Zakucie). Dokładnie tak samo wygląda klasyfikacja generalna LOTOS Cup w tej kategorii. Łabajów to fajna skocznia. Jeszcze tydzień temu skoki mi nie wychodziły, a dziś jest dużo lepiej. Zmobilizowałem się na zawody. Systematycznie trenowałem przed sezonem i zdobyłem dużo doświadczenia podczas zagranicznych obozów, co dało efekty - tłumaczy najlepszy Junior B po dwóch pierwszych konkursach LOTOS Cup 2014.

Konrad Janota z SS-R LZS Sokół Szczyrk zwyciężył w kategorii Junior A, oddając dwa równe 65,5-metrowe skoki. Na drugim stopniu podium stanął Sebastian Hebel, reprezentujący ten sam klub co Janota. We wtorek Hebel miał sporo problemów w locie i zrezygnował z występu w drugiej serii. Dziś poprawił się i od razu wskoczył do pierwszej trójki konkursu. Trzecie miejsce zajęli zwycięzca wtorkowego konkursu Andrzej Stękała (AZS Zakopane) i prowadzący po pierwszej serii Michał Gut-Chowaniec (LKS Poroniec Poronin). W Szczyrku w żółtej koszulce lidera zobaczymy zarówno Andrzeja Stękałę, jak i Konrada Janotę, którzy w dwóch pierwszych konkursach zgromadzili po 160 punktów. 20 punktów traci do nich Michał Gut-Chowaniec. W moich skokach pojawia się jeszcze dużo błędów, ale mimo tego udało się wygrać. Czuję, że mam jeszcze rezerwy w technice i sile. Mam zamiar to poprawić. Chciałbym powtórzyć w Szczyrku dzisiejszy wynik i znów wygrać – skomentował swój występ Konrad Janota.

Trzeba podziękować osobom z klubu, które dzięki ogromnemu wysiłkowi przygotowali i utrzymali śnieg na tej skoczni. Mamy trudne warunki w tym roku, ciesze się, ze Lotos Cup mógł się odbyć w Wiśleprzyznaje trener Jan Szturc


W najbliższych dniach młodzi narciarze będą rywalizować w Szczyrku. W programie konkursów LOTOS Cup 2014 w Szczyrku nastąpią zmiany spowodowane warunkami atmosferycznymi. Zawody kombinacji norweskiej odbędą się w czwartek, a w piątek i sobotę na obiektach w Szczyrku Skalitem zmierzą się skoczkowie narciarscy.

 
Red.

źródło: OX.pl/PZN
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: