Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wisła: olimpijczyk Jan Kawulok nie żyje

Przykra wiadomość dotarła z Wisły. Odszedł wislański skoczek i kombinator norweski, olimpijczyk z Grenoble – Jan Kawulok.  


Jan Kawulok w sezonie 1963/1964 został uznany przez Polski Związek Narciarski najlepszym juniorem Mistrzostw Polski. Wygrał wówczas mistrzostwa kraju w skokach i w kombinacji klasycznej, wicemistrzostwa w skokach i w sztafecie, a także brązowy medal w biegu otwartym grupy B. W następnych latach udowodnił swoja wysoka pozycję w narciarstwie polskim i światowym zdobywając wiele tytułów mistrza Polski oraz zajmując czołowe lokaty w zawodach FIS czego wynikiem było powołanie do kadry narodowej.Największy sukces w startach zagranicznych odniósł w zawodach FIS w Austrii, zdobywając I miejsce, po pokonaniu Niemca Kellera (mistrza świata z Oslo w 1966 r.)
Sezon 1966/67 był dla Jana Kawuloka również bardzo udany. W zawodach FIS w Schönach (Niemcy), w Le Brasu był pierwszy, zaś w Turnieju Czterech Skoczni w Szwajcarii, w końcowej klasyfikacji uplasował się na III miejscu, następnie wygrał zawody FIS w Kirunie (Szwecja).  
Wyniki te stawiały Jana Kawuloka w czołówce światowej, czego potwierdzeniem był start w Igrzyskach Olimpijskich w Grenoble, gdzie zajął 20 miejsce w kombinacji.  Dołożył to tego podwójny srebro i brąz na zawodach FIS w Austrii oraz drugie miejsce Mistrzostw Polski w skokach narciarskich.
W sezonie 1968/69 Jan Kawulok wywalczył tytuł mistrza Polski w skokach oraz brązowy medal w kombinacji. Startował również w zawodach FIS, zajmując czołowe lokaty. W 1970 r. brał udział w Mistrzostwach Świata w Wysokich Tatrach, gdzie był 17. W 1971 r. ponownie zostaje mistrzem Polski w skokach. Kończąc karierę uzyskuje jeszcze kilka cennych wyników, natomiast od 1973 r. zajmuje się pracą trenerską w Klubie.
W sezonie 1978/1979 występował w sekcji piłki nożnej KS „Wisła Start”, która rozgrywała wówczas swoje mecze w B-klasie.
30 września 2012r. w wiślańskiej Alei Gwiazd Sportu odsłonięto tablicę poświęconą Janowi Kawulokowi.
 
Pogrzeb odbędzie się 27 listopada (sobota) o godz. 11:00 z kaplicy cmentarza komunalnego w Wiśle, ul. Ochorowicza 29.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: