Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wisła bez skarbnika

Wojewoda Śląski uchylił uchwałę podjętą przez Radę Miejską Wisły dotyczącą powołania na stanowisko skarbnika  Damiana Cieślara. Powód? Damian Cieślar  nie ma odpowiednich kwalifikacji. Jan Poloczek, burmistrz Wisły odpiera – to młody, wykształcony człowiek, jestem pewien, że takie kwalifikacje posiada.


Aby zostać skarbnikiem trzeba spełniać wymagania o których mowa w  art. 45 ust. 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych. Skarbnik powinien mieć: obywatelstwo polskie, pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzystać z pełni praw publicznych, nie może być prawomocnie skazany za przestępstwa: przeciwko mieniu, przeciwko obrotowi gospodarczemu, przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego, przeciwko wiarygodności dokumentów lub za przestępstwo karne skarbowe. Jeśli chodzi o wykształcenie warunkiem, aby dany kandydat mógł zostać skarbnikiem jest ukończenie ekonomicznych studiów (lub szkoły policealnej) i posiadanie co najmniej 3-letniej praktyki księgowej (w przypadku braku studiów 6-letniej).  Tej ostatniej w przypadku powołanego w marcu skarbnika Wisły, według wojewody zabrakło. Tym samym uchylił on uchwałę Rady Miejskiej Wisły, dotyczącą powołania na stanowisko skarbnika Damiana Cieślara. – W świetle dokumentów przedstawionych przez Urząd Miasta w Wiśle, przedstawiony kandydat nie spełniał wymogów formalnych, które reguluje Ustawa o finansach publicznych. Nie ma wymaganego 3-letniego stażu księgowego. Stąd decyzja wojewody o uchyleniu uchwały – tłumaczy Krzysztof Nowak, dyrektor Wydziału Nadzoru Prawnego w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.
Uchylenie uchwały przez Wojewodę Śląskiego oznacza, że od dnia podjęcia uchwały – czyli 30 marca br., Urząd Miejski w Wiśle nie miał szefa księgowości, a wszelkie dokumenty kontrasygnowane przez skarbnika są nie ważne.
Przewodniczący Rady Miejskiej Wisły, Janusz Podżorski powiedział w rozmowie z OX.PL, że o całej sprawie nie wie. – Nie otrzymałem stosownego pisma w tej sprawie – dodał przewodniczący.

Burmistrz Jan Poloczek jednak o sprawie wie. Jak tłumaczy, skarbnik w Wiśle spełnia określone wymagania. Powodem całego zamieszania jest różna interpretacja. – Mam opinię prawnika w tej sprawie, to są nieścisłości, które można różnie interpretować – zapewnia burmistrz, który przedstawił Urzędowi Wojewódzkiemu dokumenty, mające potwierdzić tę tezę.  – Jeśli nic się nie zmieni mimo przedstawionych dokumentów, będziemy musieli się z tym tematem zmierzyć. Odpowiedź z Urzędu Wojewódzkiego mam otrzymać w ciągu najbliższych kilku dni, a o rozstrzygnięciu sprawy poinformuję na stronie internetowej urzędu – dodaje Jan Poloczek.
Burmistrz Wisły wyklucza powrót odwołanego w marcu skarbnika Wisły, nie ma też póki co kandydata, który mógłby zastąpić Damiana Cieślara. – Ktoś tu chyba podgrzewa ten temat, w związku z tym, że poprzedni skarbnik został odwołany – dodaje Jan Poloczek.


Damian Cieślar zastąpił na stanowisku skarbnika Wisły  Jarosława Głowinkowskiego – zobacz film ->

Dorota Kochman
 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: