Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wiola Cieszyńska - królowa Czech, Węgier i tytularna królowa Polski

24. października (wtorek) na terenie kawiarni Avion odbył się wykład, mający na celu przybliżenie postaci Wioli Cieszyńskiej - czeskiej królowej z dynastii Piastów, która miała ścisły związek właśnie z Cieszynem. Była to córka Mieszka Cieszyńskiego i nieznanej kobiety, na tronie Czech zasiadała, jako żona Wacława III, w tym okresie krótko była uznawana również za królową Węgier. Spotkanie poprowadził historyk - Petr Zajicek.

- Wiola Cieszyńska to córka Mieszka Cieszyńskiego, księcia z dynastii Piastów. Nie wiadomo, kim była jej matka, nie mamy również wiedzy, gdzie się urodziła. Była jedyną znaną córką cieszyńskiego księcia – mówił prowadzący – dane, dotyczące jej życia czerpiemy z ówczesnych kronik, które niestety nie zawsze odzwierciedlały prawdę, gdyż podczas ich sporządzania niejednokrotnie brały górę naciski polityczne.

Wiola Cieszyńska poślubiła Wacława III, który był uznawany za króla Czech i Polski, w związku z czym w latach 1305-1306 była również tytularną królową polski. Skąd tak krótki okres, uznawania Wioli Cieszyńskiej za królową? – wszystko za sprawą faktu, że jej małżeństwo trwało niespełna 10 miesięcy. Wacław III, ostatni z rodu Przemyślidów na tronie czeskim zginął w Ołomuńcu 4 sierpnia 1306 roku – mogliśmy się dowiedzieć w czasie wykładu.

- Wiola Cieszyńska jest postacią ciekawą. Córka cieszyńskiego księcia uznawana była za królową trzech państw. Uznawana była w owych czasach za piękność, w związku z czym dobre małżeństwo było zrozumiałe – tłumaczył prowadzący –Niestety, życie Wioli Cieszyńskiej skończyło się stosunkowo szybko. Po śmierci Wacława III poślubiła czeskiego magnata i w czasie trwania tego małżeństwa, w 1317 roku zmarła. Miała około 26 lat (dokładna data jej urodzenia nie jest znana, wiadomo że było to około roku 1291), nie doczekała się potomstwa.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: