Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wielkie góry w Brennej

Wyprawę na Mount Everest, Lhotse, Nanga Parbat czy Broad Peak można było przeżyć w… Brennej dzięki niedawnemu gościowi Gminnej Biblioteki Publicznej, legendzie światowego himalaizmu, Krzysztofowi Wielickiemu.

17 listopada br. na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Brennej Dom Zielin „Przytulia” gościł Krzysztofa Wielickiego, ikonę polskiego i światowego himalaizmu. W trakcie spotkania z kierownikiem i organizatorem wypraw górskich, podróżnikiem oraz autorem książek ("Solo. Moje samotne wspinaczki", "Mój wybór", "Korona Himalajów 14 x 8000"), można było bliżej poznać i wysłuchać fascynujących opowieści.

- Na spotkaniu, które odbyło się w Beskidzkim Domu Zielin "Przytulia" zjawiło się liczne grono pasjonatów gór i osób chcących osobiście poznać legendarnego himalaistę- relacjonują organizatorzy: - W trakcie spotkania nasz Gość przez ponad godzinę, barwnie i z humorem opowiadał o swojej niezwykłej, górskiej pasji, m. in. o długich miesiącach spędzonych w górach, o malowaniu kominów w celu zgromadzenia funduszy na kolejną wyprawę, o reakcji organizmu na olbrzymie wysokości i niedobór tlenu, o przyjaciołach i o śmierci.

Opowieści Krzysztofa Wielickiego towarzyszyła prezentacja fotografii i filmów, ukazująca niektóre z jego niezwykłych osiągnięć górskich. Wśród nich znalazły się takie wydarzenia jak pierwsze zdobycie zimą Mount Everestu w 1980 roku (wspólnie z Leszkiem Cichym), zdobycie Lhotse i Kanczendzongi w 1986 roku (z udziałem Jerzego Kukuczki), a także samotne zdobycie Broad Peak, Dhaulagiri, Sziszapangmy, Gaszerbrum II i Nanga Parbat. Warto również wspomnieć o zdobyciu Lhotse zimą, solo, oraz wejściu na ten szczyt w gorsecie ortopedycznym.

- Największą wartością wydarzenia było spotkanie się niezwykle doświadczonego, znanego na całym świecie himalaisty z ludźmi w różnym wieku i przekazanie im najważniejszych wartości (wiary i determinacji do zdobywania tego co niemożliwe, do przekraczania własnych ograniczeń). - Tylko śmierć jest porażką, wszystko inne jest nowym doświadczeniem, a niepowodzenia wzmacniają charakter – mówił Krzysztof Wielicki.

 

Portal OX.PL był patronem medialnym wydarzenia.

 

Red.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: