Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wielki Czwartek w Pogórzu

18 kwietnia 2019 r. przypadł Wielki Czwartek. Wieczorem o godz.18.00 w parafii NMP Królowej Polski w Pogórzu ks. proboszcz Ignacy Czader z ks.wikariuszem Damianem Szafrańskim celebrowali uroczystą Mszę św. Przed ołtarzem znajdowała się symboliczna dekoracja: misa, dzban i ręcznik, oraz obraz Ostatniej Wieczerzy. Fot. Piotr Górecki
źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

27
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-04-18 22:19:25
jasper: -symboliczna dekoracja: misa, dzban i ręcznik „ - Gdyby obmyli stopy wszystkim dzieciom - ofiarom pedofili to bylby gest.
2019-04-18 22:25:08
bronek91: To powiedziawszy Jezus doznał głębokiego wzruszenia i tak oświadczył: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeden z was Mnie zdradzi». Spoglądali uczniowie jeden na drugiego niepewni, o kim mówi. Jeden z uczniów Jego - ten, którego Jezus miłował - spoczywał na Jego piersi. Jemu to dał znak Szymon Piotr i rzekł do niego: «Kto to jest? O kim mówi?» Ten oparł się zaraz na piersi Jezusa i rzekł do Niego: «Panie, kto to jest?» Jezus odparł: «To ten, dla którego umaczam kawałek [chleba], i podam mu». Umoczywszy więc kawałek [chleba], wziął i podał Judaszowi, synowi Szymona Iskarioty A po spożyciu kawałka [chleba] wszedł w niego szatan. Jezus zaś rzekł do niego: «Co chcesz czynić, czyń prędzej!». Nikt jednak z biesiadników nie rozumiał, dlaczego mu to powiedział. Ponieważ Judasz miał pieczę nad trzosem, niektórzy sądzili, że Jezus powiedział do niego: «Zakup, czego nam potrzeba na święto», albo żeby dał coś ubogim. A on po spożyciu kawałka [chleba] zaraz wyszedł. A była noc.
2019-04-18 22:26:46
bronek91: Po jego wyjściu rzekł Jezus: «Syn Człowieczy został teraz otoczony chwałą, a w Nim Bóg został chwałą otoczony. Jeżeli Bóg został w Nim otoczony chwałą, to i Bóg Go otoczy chwałą w sobie samym, i to zaraz Go chwałą otoczy. Dzieci, jeszcze krótko jestem z wami. Będziecie Mnie szukać, ale - jak to Żydom powiedziałem, tak i teraz wam mówię - dokąd Ja idę, wy pójść nie możecie. Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali».
2019-04-18 22:28:56
bronek91: On zaś odpowiedział: «Ten, który ze Mną rękę zanurza w misie, on Mnie zdradzi. Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi, jak o Nim jest napisane, lecz biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieczy będzie wydany. Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził».
2019-04-18 22:32:03
bronek91: jasper, Dlaczego Ty jasper wymieniłeś tylko ofiary pedofili? Co z ofiarami innych przestępstw?
2019-04-18 22:33:41
bronek91: (!!!SIC!!!) Chrześcijanie od swego zarania na AGAPE pili krew niemowląt, jadali ciała tych niemowląt, które wcześniej poświęcali w ofierze niejakiemu Chrestusowi, swojemu bożkowi. Następnie poddawali się orgiom, kazirodztwu, pederastii, homoseksualizmowi. Na wszelkie sposoby obrażali bogów, którzy zsyłali karę na miejscowości, gdzie znajdowały się poszczególne wspólnoty. Chrześcijanie od swego początku okazywali jawną nietolerancję i niewdzięczność wobec religii i władz państwowych, oddawali kult jedynie Chrestosowi, co wywoływało gniew bogów. Wobec czego należy ich uznawać za wrogów i nieprzyjaciół rodzaju ludzkiego i zasługują na adekwatne potraktowanie. Co do samego Chrestosa nic nie wiadomo, jedynie tyle, iż był dzieckiem prostytutki i to z lupanarów ten kult bierze swe źródło. (!!!SIC!!!) Kto głosił tego rodzaju bzdety i kiedy? Czy czegoś to nam nie przypomina... Standardy sprzed około 1900 lat.
2019-04-18 22:54:02
jasper: Zastanawiajaca jest sprawa z odkryciem grobu Jezusa. Jak nam wiadomo Jezus zostal skazany jako przestepca i zginsl smiercia „niegodna“ i jako taki zapewne pochowany musial byc w zbiorczej mogile wraz z innymi ofiarami, a nie w grobowej skale jak ktos znaczny. Dziwne, ze jak na tamte czasy zrobiono taki wyjatek ... Do tego zastanawiajace jest, dlaczego wedlug Marka w dzien Wielkanocny do grobu Jezusa udaja sie dwie kobiety, wedlug Mateusza - trzy, wedlug Lukasza kilka, a wedlug Jana jedna - Maria Magdalena. Nie mogli sie “dogadac“ co do ilosci kobiet ?
2019-04-19 05:09:44
bronek91: jasper, Zdradzę Ci jasper tajemnicę. Po zastosowaniu przekupstwa, ciało Jezusa złożono w grobowcu wg. Biblii przekazanym ze strony Józefa z Arymatei, który wespół z Nikodemem w tajemnicy pochował zamęczonego na "palu" Jezusa. Kiedy strażnicy spali, owo ciało W NOCY ZOSTAŁO WYKRADZIONE. Następnie apostołowie na pamiątkę OSTATNIEJ WIECZERZY, zgodnie ze słowami Jezusa: "Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne", dopuścili się aktu kanibalizmu i spożyli pozostałości swego mistrza. Wobec czego, do grobu nad ranem udały się NIEŚWIADOME tego faktu kobiety, które wg. Biblii (w treści) nie są wspomniane przy OSTATNIEJ WIECZERZY. Uczniowie dla zachowania pozoru i tajemnicy przybyli później, zatem nie byli pewni, ile tych kobiet nad ranem udało się do grobu. Następnie Paweł zwąchawszy interes i wobec faktu, iż nie należał do kręgu apostołów, zazdrosny o wpływy z krewnymi Jezusa, ułożył WŁASNĄ EWANGELIĘ, gdzie znacząco ograniczył pozycję Marii Magdaleny (konkurencja). Uczniowie Pawła Ewangelię zaczęli przelewać na papier i stąd te różnice. Czy Ty jasper już rozumiesz problematykę rozbieżności???
2019-04-19 05:22:06
bronek91: Co do dalszych losów polecam legendy arturiańskie, a następnie propagandę i fałsz apokryfów wymyślonych przez różne sekty, farmazony poszczególnych wolnomularskich wspólnot oraz powstałą na tej kanwie twórczość np. Dana Browna. Potencjał propagandowy został nieźle zagospodarowany przez poszczególne antyklerykalne i rzekomo odwołujące się do racjonalizmu środowiska. Łączy ich NIENAWIŚĆ do Chrześcijaństwa oraz prostota przekazu, chwytliwa wśród społeczności KOŁTUNÓW. Do tego można zarobić (ale o tym cicho).
2019-04-19 06:56:19
krzysztof.mm: ♝♝♝w dzisiejszych czasach, w obliczu ujawnianych coraz to nowych afer i skandali wewnątrz kościoła i wokół jego funkcjonariuszy, cała ta inscenizacja, procedura, rytuały wybrzmiewają jak tandetne widowisko, groteskowy kicz mający co najwyżej za zadanie kryć obrzydliwą prawdę o tej instytucji i jej mrocznych tajemnicach - niemal pękający od dymanej powagi przebierańcy, wymachujący pozłacanymi kielichami przed garstką widzów, w miejscu, które śmiało można nazwać pomnikiem pychy i przerostu ambicji proboszcza-budowlańca - i to wszystko proszę Państwa w dzień, który kapłani ustanowili sobie świętem na własną cześć i chwałę - skojarzenie z orkiestrą na tonącym Titaniku samo się nasuwa, tak trzymać ♝♝♝
2019-04-19 07:31:33
bronek91: krzysztof.mm, Wynika z tego, iż Ty krzysztof.mm jesteś z gatunku pierwszych opuszczających tonącą łajbę. Ciebie krzysztof.mm nie będzie, okręt pójdzie na dno, ale KOŚCIÓŁ wzorem swego Mistrza będzie stąpał po wodzie i cóż wówczas krzysztof.mm uczynisz?
2019-04-19 08:19:00
jasper: Oster ” - czyli wielkanoc , rdzen wystepuje w nazwie w 5 jezykach europejskich. . W 4 - ta nazwa to „zmartwychwstanie”, a w 10 jest to „wielka noc” lub „wielki dzien“ . W 27 jezykach nazwa brzmi …Pascha. Pascha jest w liturgii kosciola jako Triduum Paschalne - czyli trzy dni Paschy od czwartku do niedzieli wielkanocnej. Choc wczesniej Triduum Paschalne zaczynalo sie w czwartek rano trwalo do soboty wieczora wlacznie. ( dzien po zydowsku liczony jest od zmierzchu). Rozpoczynanie niedzieli w sobote wieczor wprowadzil JPII w 1983 roku. Wtedy dolaczono do triduum niedziele. Zeby zgadzala sie liczba dni, poczatek triduum przesunieto na czwartkowy wieczor.
2019-04-19 08:37:37
jasper: Te rozbieznosci tez zastanawiaja - Według Pawła zmartwychwstały Jezus ukazuje się najpierw Piotrowi (1 Kor 15,5), według Jana oraz Marka — Marii Magdalenie (20,15), według Mateusza — obu Mariom jednocześnie (28, 1n), natomiast Łukasz utrzymuje, iż jako pierwsi widzieli go dwaj uczniowie z Emaus (24, 1n; 24, 13n).
2019-04-19 08:39:07
donekT: Co chcesz udowodnić?
2019-04-19 08:44:09
jasper: donekT - „Teksty, których spore fragmenty znamy dzisiaj jako pisma Starego i Nowego Testamentu – mają swoje analogie w Tekstach Piramid, Tekstach Sarkofagów i innych pismach starożytnego Egiptu, które powstały wiele wieków przed narodzinami Marka, Mateusza, Łukasza czy Jana. Egipski bóg Thot, będący wysłannikiem Amona, zwiastuje królowej cudowne powstanie „owocu jej łona”. Staroegipski bóg z głową ibisa przekształcił się w chrześcijańskiego, uskrzydlonego wysłannika – Gabriela. To jeden z przykladow. https://liberte.pl/egipskie-korzenie-chrzescijanstwa”.
2019-04-19 08:48:08
jasper: Co do zmartwychwstania - mozna zobaczyc analogie - „ Jako, że Ozyrys był pierwszym, który zmartwychwstał, jego ziemski syn – faraon, również zmartwychwstanie – podobnie jak wszyscy Egipcjanie. Czczony będzie wtedy jako pierwszy z umarłych, dzięki któremu cud powtórnych narodzin (tak Egipcjanie rozumieli zmartwychwstanie ) będzie możliwy. Bardzo ciekawy jest fakt, że zarówno Egipcjanie jak i Żydzi oczekiwali przyjścia „dobrego pasterza”, który ocali swój lud. Np. ikonografia Ozyrysa często pokazuje go z berłem heka (laską) i biczem jako pasterza narodu.„
2019-04-19 08:50:18
tom lem: Tak to jest proszę Państwa, gdy głąb chce wyjaśnić własne korzenie.
2019-04-19 09:14:21
donekT: jasper- zatem gdzie swoje analogie mają Teksty Piramid, Teksty Sarkofagów i pozostała literatura religijna starożytnego Egiptu? Nie powstały przecież z niczego i do czegoś wcześniejszego musiały nawiązywać.
2019-04-19 09:21:35
jasper: https://www.researchgate.net/publication/239603576_Traumatic_Rites_in_the_Cult_of_Cybele_and_Attis_A_New_Perspective
2019-04-19 09:48:55
donekT: jasper- Jezusa traktujesz jako postać historyczną a ewangelie jako autentyczne? Jak to powiązać z przedstawianą analogią kultu Ozyrysa i Izydy, czy Kybele i Atisa?
2019-04-19 12:31:00
jasper: Z bajek, legend, mitow, tu dodano tam skrocono lub odjeto stworzono ta jedyna, prawdziwa religie lub religie (jak kto woli). Sceptykow postraszono mekami piekielnymi ale zeby tak bardzo nie przestraszyc „delikwenta” , stworzono - oczywiscie nie za darmo, wykupienie grzechow. I tak „baranki ” mysla, ze za lapowke ( im hojniejsza tym lepsza) zalapia sie na niebo a w najgorszym wypadku na czysciec.
2019-04-19 15:08:51
krzysztof.mm: a żeby "im hojniejsza" - owszem, zdarzają się mega-naiwni, ale mnóstwo baranków to drobne cwaniaczki, co uważają, że na tacę wrzucą złotówkę a rozgrzeszenie i tak dostaną
2019-04-20 05:08:53
bronek91: jasper, Cieszy mnie jasper w pierwszej kolejności, iż z przedstawionych z Twojej jasper strony wypowiedzi wynika, iż uznajesz Chrystusa Jezusa za postać historyczną. Pomijam, czy jest to skutek świadomy/nieświadomy. Mam nadzieję, że Ty jasper zachowasz konsekwencję.
2019-04-20 05:16:57
bronek91: jasper, Z Twojej jasper strony już samo traktowanie w tej sam sposób cytat " bajek, legend, mitow,"cytat (odrębnych gatunków literackich) dowodzi, iż nie zagłębiałeś się w tematyce, w której zakresie, Ty jasper próbujesz się wypowiadać i aspirujesz do bycia postrzeganym za wiarygodnego. Zastanawia mnie, czy Ty jasper w ogóle rozumiesz, co to jest KULTURA i co stanowi jej wytwór. Do nauczania św. Pawła, de facto głównego twórcy obecnego kanonu Nowego Testamentu, póki nie pojmiesz pojęcia "KULTURA" nawet nie ma co sięgać.
2019-04-20 05:22:20
bronek91: Co do przedstawianego z Twojej jasper strony straszenia, dla Twojej jasper informacji, perspektywa lęku została dopiero stosowana od czasu anachoretów, a to dopiero III/IV wiek...
2019-04-20 05:32:01
bronek91: jasper, Niestety co do pozostałej treści Twoich jasper wypowiedzi, które powielasz, nie wytrzymują (tradycyjnie) elementarnej krytyki. Nie przedstawiasz całości dorobku, na który się powołujesz, pomijasz np. Księgę Umarłych, która najbardziej pasowałaby pod przedstawioną z Twojej jasper strony tezę. Literatura egipska, którą przedstawiasz, służyła innym celom niż poszczególne księgi wchodzące obecnie w zakres Kanonu Biblii. Nie mamy do czynienia z ANALOGIAMI, jak Ty jasper suponujesz, tylko podobieństwami, a to różnica. Te podobieństwa wynikają np. z szeroko pojmowanej bliskości kultur, a także z przyjętych punktów odniesienia, jakie DLA LUDZKOŚCI są uniwersalne, przynajmniej na pewnej przestrzeni geograficzne (mapa nieba, pory roku, podstawowe symbole np. krzyż, kreska, koło itd.). Na dodatek, dzieła i kwestie, które Ty jasper próbujesz ze sobą wiązać, dzieli ogromna przestrzeń historyczna i w żaden sposób nie wykazałeś, w jaki sposób np. apostołowie mogli zapoznać się z treściami, które Ty jasper, de facto niemal utożsamiasz. Chrześcijaństwo początkowo skupiało głównie osoby z kręgów mniej wykształconych, raczej biedniejszych ludzi. Natomiast dodawanie do poruszanych treści pracy dotyczącej kultu Kybele i Attisa, z kolejnej kultury, bez wskazania kontekstu i nawiązania.... Wszystko to powoduje, iż Ty jasper próbujesz jedynie sprawiać wrażenie, w rzeczywistości nie poddajesz analizie treści, które Ty jasper powielasz i w sporej części nie orientujesz się w tematyce, którą próbujesz poruszać. Tym sposobem, Ty jasper nie możesz być traktowany poważnie, co najwyżej jako zwykły POZER.
2019-04-20 05:35:36
bronek91: Jak śmiało możemy stwierdzić, na podstawie wypowiedzi co poniektórych, wykazują oni chęć aspirowania i przynależności do środowisk w założeniu racjonalnie podchodzących do rzeczywistości. Niestety brakuje im najzwyklejszego OBIEKTYWIZMU. W swym komentarzach zioną NIENAWIŚCIĄ i traktują ludzi wierzących, zwłaszcza Katolików z pogardą oraz ewidentną NIETOLERANCJĄ. Dowodzi to jedynie faktu, iż nie zmienili swej zaściankowej mentalności. Uważają, iż przyjęcie NA WIARĘ z ich strony pewnych twierdzeń oraz bezmyślne powielanie cudzych treści (nie zawsze wiarygodnych, wręcz przeciwnie) nobilituje ich do grona ludzi, za których chcieliby być uważani przez innych. Niestety, nadal pozostają pospolitymi kołtunami, jakby granatem oderwanymi od przysłowiowego pługa.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: