Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Gala Jubileuszu 50-lat TKK Ondraszek

To już pół wieku, jak cieszyńscy miłośnicy jazdy na rowerze i poznawania kraju przyjęli formę zorganizowanej działalności i skupili się przy działającym przy Oddziale PTTK ''Beskid Śląski'' w Cieszynie Klubie Kolarskim ''Ondraszek''.

5 listopada w Sali Widowiskowej Domu Narodowego w Cieszynie zorganizowano jubileuszową galę, która stała się okazją do spotkania się kolarskich działaczy i zaproszonych gości, przybliżenia wszystkim półwiecznej działalności Klubu i oczywiście uhonorowania zasłużonych działaczy.

Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem na melodię „płyniesz Olzo po dolinie” hymnu „Ondraszka”. Słowa doń napisali Regina Tomica i Władysław Sosna, a brzmi on tak:

W nadolziańskim cnym Cieszynie, popod Beskidami,
Założono klub kolarski ongiś, przed rokami.
Ledwo kilku zapaleńców w klubie się skrzyknęło
I Ojczyznę naszą-Polskę, zwiedzać rozpoczęło.
Żeby im zaś raźniej było, nie tracąc ni chwili, 
Turystyczny Klub Kolarski „Ondraszkiem” ochrzcili.
Poprzez Gołdap i Świeradów, Wolin i Bieszczady,
Już czterdzieści równych roków jeżdżą- nie ma rady.
Żubry w puszczy odwiedzili, głębią Żuław gnali,
A z Diablaka o dniu świcie górom hołd składali.
I gdziekolwiek by nie byli, wszędzie pośpiewali,
Piękno ziemi swej rodzinnej pieśnią wysławiali.
Wszystkie dzieje i wyprawy w kronice spisują,
Słowem co się nie da ująć, piórkiem wymalują.
Tak przez latek już czterdzieści swoją powieść snują,
I wytrwale na rowerach dalej pedałują.
Kto choć raz z „Ondraszkiem” ruszył, czy stary, czy młody,
Ten już nigdy nie żałuje kolarskiej przygody.
Bo w tym klubie jest ta siła, co zmienia człowieka,
Tych co jeżdżą na rowerze „Ondraszek” urzeka!

W części artystycznej jubileuszowej gali wystąpił Chór Jubileuszowy Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej ze swym repertuarem pieśni legionowych, a na zakończenie zespół z LO im.M.Kopernika.

Zbigniew Pawlik – prezes zarządu TKK „Ondraszek” przybliżył zebranym półwieczną historię klubu. Mówił o jego założycielach i wieloletnich działaczach z Władysławem Sosną na czele, który był pierwszym prezesem założonego 06.11.1966 klubu. Klub liczył wtedy 20 członków przeważnie z rocznika 1948-1951 i był wówczas trzecim klubem turystyki kwalifikowanej przy Oddziale PTTK „Beskid Śląski”. Kolejnym prezesem był Andrzej Słota, a obecny, Zbigniew Pawlik pełni tą funkcję od 2006 roku. Opowiadał o pierwszych wyprawach klubu, o warunkach, w jakich wówczas funkcjonowała organizacja, możliwościach ówczesnego sprzętu, drogach, po jakich jeżdżono, przeciwnościach losu i o tym, jak je kolejno pokonywano tak, jak rowerzyści pokonują kolejne kilometry i kolejne podjazdy, by w efekcie dziś dopedałować do tego zacnego jubileuszu półwiecza działalności. - Bo życie jest jak jazda na rowerze: jeśli chcesz utrzymać równowagę nie możesz się zatrzymywać. Lecz tak szacowny jubileusz wymaga jednak zatrzymania i spojrzenia wstecz – mówił Pawlik. Wspomniano też zmarłych członków klubu.

Jubileuszowa gala była oczywiście doskonałą okazją do uroczystego publicznego wręczenia wyróżnień szczególnie zasłużonym kolarskim działaczom. I tak Srebrne odznaki „Zasłużony dla województwa śląskiego” z rąk Sylwii Cieślar – wiceprzewodniczącej Sejmiku Śląskiego, odebrali Emilia Sosna i Andrzej Nowak. Złote Odznaki Honorowe PTTK otrzymali Jadwiga Rezmer i Andrzej Nowak, który wyróżniony został ponadto Złotą Odznaką PTTK „Zasłużony w pracy z młodzieżą”. Brązową Odznakę Honorową PTTK odebrała Barbara Nowak. Dyplomem Honorowym i Medalem PTTK „Za pomoc i współpracę”, wyróżniony został Krzysztof Marciniuk, redaktor „Głosu Ziemi Cieszyńskiej”. Kilkanaście osób otrzymało dyplomy przyznane przez Zarząd Główny i Zarząd Wojewódzki PTTK oraz odznaki klubowe i dyplomy „Ondraszka”. Pełny wykaz wyróżnionych tutaj.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-11-07 14:14:55
Czezak: Serdecznie gratuluję tak wspaniałego jubileuszu. Życzę Klubowi i działaczom okrągłej 100-tki.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: