Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wielka gala i super burmistrzowie

W siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbyła się uroczysta gala z okazji 25-lecia Samorządu Województwa Śląskiego, było wiele chwil wzruszeń a także nagrody. Także dla samorządowców z naszego regionu.

Ten dzień jest wyjątkowy i świadczy o tym, że samorząd łączy ludzi. Nam wszystkim zależy na rozwoju regionu, na poprawie jakości życia w województwie śląskim. To jeden z najprężniej rozwijających się regionów w Polsce, właśnie dzięki tej współpracy pomiędzy samorządami. Śląskie było zawsze bardzo różnorodne i ta różnorodność jest naszą siłą. Dziękuję wszystkim za pracę i zaangażowanie na rzecz regionu. Wykorzystaliśmy te 25 lat bardzo dobrze, mamy dobry budżet, rekordowe środki z Unii Europejskiej i wierzę, że przed nami kolejne lata wspaniałego rozwoju – przekonywał marszałek Jakub Chełstowski.

Na wielkiej gali pojawił się prof. Jerzy Buzek – trówórcy ówczesnej reformy samorządowej. - To wielka radość spojrzeć ze sceny NOSPR na wspólnotę samorządową. W ciągu tych 25 lat wydarzyło się wiele dobrego, stworzyliśmy trzystopniowy system zarządzania z pozycji samorządów. Władze samorządowe wybieramy, ale to my jesteśmy samorządem i każdy z nas nosi ten zalążek samorządności w sobie. Dziś mamy nie tylko wolność wyboru władz publicznych, ale i współodpowiedzialność za zarządzanie naszym krajem”– tłumaczył były premier i prof. Jerzy Buzek.

W trakcie uroczystości wręczono specjalne wyróżnienia dla dotychczasowych marszałków województwa i przewodniczących Sejmiku Województwa Śląskiego.
Wśród marszałków wyróżnieni zostali: Jan Olbrycht, Michał Czarski, Janusz Moszyński, Bogusław Śmigielski, Adam Matusiewicz, Mirosław Sekuła, Wojciech Saługa i Jakub Chełstowski. Podziękowania otrzymali ponadto dotychczasowi Przewodniczący Sejmiku: Ryszard Ostrowski, Zbigniew Wieczorek, Michał Czarski, Piotr Zienc, Bogusław Śmigielski, Andrzej Gościniak, Grzegorz Wolnik, Stanisław Gmitruk, Jan Kawulok i Marek Gzik.

-To wielkie święto samorządu. To, jak wyglądają dziś nasze miasta, wsie i gminy to właśnie zasługa samorządu i reformy profesora Buzka. Samorząd jest jak tlen, choć czasem zapominamy, że nie jest nam dany raz na zawsze. Dziś, po 25 latach udanej reformy pojawiają się zakusy, by to co wypracowaliśmy zniszczyć, dlatego musimy o ten samorząd walczyć – podkreślał poseł na Sejm RP i były marszałek Wojciech Saługa.

Ówczesną reformę docenił przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego.
 - To miejsce jest symbolem przemian w województwie, nie byłoby takich miejsc, gdyby nie reforma przeprowadzona przez premiera Buzka i jego zespół. Po latach doceniamy tę odwagę i determinację w budowaniu samorządności – dodał prof. Marek Gzik, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego.
Podczas gali docenieni zostali samorządowcy z regionu zostali nagrodzeni specjalnymi wyróżnieniami. Te trafiły do prezydentów, burmistrzów, starostów i wójtów z województwa, również z naszego regionu.

Okolicznościowe statuetki otrzymali prezydenci: Andrzej Dziuba (Tychy), Marcin Krupa (Katowice), Arkadiusz Chęciński (Sosnowiec), Piotr Kuczera (Rybnik), Jarosław Klimaszewski (Bielsko-Biała), Sława Umińska-Duraj (Piekary Śląskie), Mariusz Wołosz (Bytom) i Kazimierz Karolczak, Przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Otrzymali je także byli wieloletni prezydenci – Piotr Uszok (Katowice) i Zygmunt Frankiewicz (Gliwice).

W kategorii Super Burmistrz nagrodzono: Tomasza Bujoka (Wisła), Przemysława Korcza (Ustroń), Antoniego Szlagora (Żywiec), Tomasza Kucharskiego (Olsztyn) i Arkadiusza Czecha (Tarnowskie Góry).

„Te 25 lat to bardzo intensywny okres, wspólnie nabieraliśmy doświadczenia i realizowaliśmy ważne inwestycje i projekty. Zbudowaliśmy cenne relacje i owocną współpracę na wszystkich szczeblach samorządu. Kilka ostatnich miesięcy tej kadencji powinniśmy wykorzystać, by wzmacniać samorząd i poprawiać jakość życia” – tłumaczył Tomasz Bujok, burmistrz Wisły.

Wyróżnienia Super Wójt otrzymali: Mariusz Adamczyk (Godów), Barbara Prasoł (Wyry), Grzegorz Utracki (Krzyżanowice), Paweł Militowski (Rędziny), Katarzyna Kazimierczak (Poraj).

Zwieńczeniem uroczystości był koncert „Pieśni Współczesne” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk oraz rapera Miuosha. Gościnnie wystąpili także m.in. Julia Pietrucha, Kayah, Smolik, Organek, Kwiat Jabłoni, Igor Herbut i Marcin Wyrostek.

KOD/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-09-27 20:00:06
OWCZARZY1: Morcinka już nie ma ale został komin tam powinien dyndać i się z góry patrzeć co zostawił po sobie !!!
2023-09-27 22:09:39
krzysztof.nnn: "Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane." Ponosi, nie usuwa, ale ty się nie ciesz szmaciarzu bo przyjdzie na ciebie pora, już niedługo.
2023-09-27 22:55:38
FoxTrot: Ja tego dziada pamiętam jako autora ale reformy OFE, dzięki której do prywatnych firm poszło kilkanaście miliardów złotych ze składek emerytalnych ludzi pracujących. Dokładnie o tyle będzie mniej kasy w ZUS-ie na emerytury, a co do samych OFE, to cienko przędą i nawet platforma przyznała tuż przed swoim upadkiem, że całe OFE jest do skasowania.
2023-09-28 02:14:02
Artur_z_bažin: to jest dobre, ta sama ekipa pluje na PO za to że zlikwidowali OFE - żaden pis-matołek oczywiście pojęcia nie ma o co chodziło w OFE i w jego likwidacji ale centrala każe szczekać to szczekają
2023-09-28 12:01:47
ERBE: Mam nadzieję, że Istebna tym razem nas nie przegłosuje (八つ星)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: