Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Większa dotacja dla ZGKiM Strumień

Na ostatniej (06.08) sesji Rady Miejskiej w Strumieniu radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie zwiększenia stawek dotacji przedmiotowych na rok 2015 dla Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Strumieniu.

Uchwała w sprawie ustalenia wysokości stawek dotacji przedmiotowych dla samorządowego zakładu budżetowego na 2015 rok była jedną z ważniejszych w porządku obrad minionej sesji Rady Miejskiej Strumienia. Powyższa uchwała jest związana ze zwiększeniem w stosunku do przyznanej w styczniu tego roku dotacji dla Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Strumieniu. Zmiany te są wynikiem przeprowadzonej analizy oraz kalkulacji, w które zaangażowała się m.in. Komisja Rewizyjna. Sytuacja finansowa Zakładu budziła niepokój radnych. Zorganizowaliśmy trzy spotkania, by przyjrzeć się tej sprawie. Postanowiliśmy wprowadzić program naprawczy – poinformował na sesji Przewodniczący Rady Czesław Greń.

Jak dodała Anna Grygierek ZGKiM w Strumieniu generował straty począwszy od 2011 roku. Zakład składał wnioski do budżetu, tak jak wszystkie jednostki. Wnioskował o większą kwotę, jednak w momencie, kiedy był ustalany budżet nie otrzymał tych środków o które wnioskował. Mieliśmy nadzieję, że w ciągu roku uda im się wygospodarować dodatkowe dochody, ale jest to trudne m.in. dlatego, że Zakład zarządza mieszkaniami, często są to mieszkania socjalne, gdzie różnie wygląda sytuacja z czynszem. ZGKiM zarządza również Halą Sportową, która generuje zarówno koszty, jak i dochody. Warto dodać, iż dochody te nie są wystarczające by w stu procentach sfinansować działalność Hali. Jak wiadomo korzystają z niej również szkoły – przyznała w rozmowie z nami Anna Grygierek.

Oprócz wspomnianej już chociażby Hali Sportowej, ZGKiM zarządza także Domem Przedpogrzebowym w Pruchnej, salą widowiskową przy OSP w Bąkowie, Centrum Integracji Wsi w Pruchnej, Miejskim Centrum Kultury i Rekreacji w Strumieniu, czy zielenią miejską, a także drogami miejskimi, utrzymaniem czystości na terenie miasta Strumień oraz utrzymaniem kanalizacji deszczowej. MCKiR to nowy obiekt, który został zmodernizowany. Jego funkcja jest teraz znacznie szersza, niż do tej pory. Tak naprawdę dopiero teraz będzie pełny rok, kiedy poznamy koszty związane z jego utrzymaniem – dodała Grygierek.

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej wnioskował więc o kwotę 1 134 000,00 zł  w budżecie na 2015 rok. Otrzymał zaś kwotę 939 000,00 zł. Jak poinformował nas Urząd w Strumieniu w oparciu o dane wynikające ze sprawozdania sporządzonego za ostatni kwartał 2014 roku ZGKiM posiadał zobowiązania wymagalne w wysokości 106.661,73 zł. Zaś sprawozdanie ze stanu zobowiązań wymagalnych za pierwszą część 2015 roku zamknęło się kwotą w wysokości 131.109,66 zł. Zakład ma również należności wynikające z zadłużenia mieszkańców z tytułu niewpłaconych czynszów. Dane na ostatni dzień grudnia ubiegłego roku to łącznie 260. 690,99 zł.

Jak czytamy w uzasadnieniu do wspomnianego projektu uchwały w wyniku dokonanej analizy dotyczącej osiąganych przychodów i ponoszonych kosztów przez Zakład oraz uiszczania podatku od nieruchomości w 2015 roku okazało się, że wielkość podatku do zapłaty w 2015 roku wraz ze stałymi kosztami nie pokrywa w pełni wysokości przewidywanych przychodów z tego tytułu. (…) Ujemny wynik w pewnych obszarach działalności zostanie więc zrównoważony zwiększoną dotacją. I tak chociażby deficyt środków budżetowych w przypadku utrzymania Hali Sportowej szacuje się do końca roku na poziomie 200 tys. zł, a pierwotny plan przewidywał dotację przedmiotową do tej działalności w wysokości 170 tys. zł. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku Gminnego Centrum Integracji Wsi w Pruchnej szacunkowy koszt to 85 tys. zł zaś pierwotna dotacja to 64 tys. zł. Dom Przedpogrzebowy szacunkowy koszt 5 tys. zł, pierwotna dotacja 3 tys. zł, sala widowiskowa przy OSP w Bąkowie 63 tys. zł, pierwotna dotacja 50 tys. zł.

Warto zaznaczyć, dodaje Grygierek, iż kwota którą otrzyma Zakład po zwiększeniu dotacji nie jest większa od tej kwoty o którą wnioskował w zeszłym roku przy planach budżetowych, a której nie otrzymał. Kolejną ważną informacją na którą zwraca uwagę Grygierek jest podatek od nieruchomości.  W 2011 roku zmieniła się interpretacja przepisów i ZGKiM musi odprowadzać do budżetu gminy podatek od nieruchomości. W 2011 roku była to kwota 21 tys. zł, a obecnie jest to 156 tys. zł. Wcześniej takiej potrzeby nie było – dodaje.

W związku z powyższym zwiększono stawki kalkulacyjne. W zestawieniu, które pojawia się w uzasadnieniu do uchwały oprócz wspomnianych wyżej budynków znajdziemy również zabudowania byłej kaflarni przy ul. Kościelnej w Strumieniu. Była kaflarnia została przekazana do Zakładu – tłumaczy Grygierek. W uzasadnieniu czytamy: Proponuje się ustalenie stawki do utrzymania obiektu zabudowań byłej kaflarni, z uwagi na fakt ponoszenia kosztów związanych z opłacaniem podatku od nieruchomości, oraz utrzymania budynków i terenu, jak również zabezpieczenie obiektu w wysokości 14 tys. zł rocznie.

Zmiana stawek dotacji i ustalenie nowych, przyczyni się w sposób znaczący do poprawy ujemnego wyniku finansowego Zakładu, który jest generowany rocznie począwszy od 2011 roku – czytamy dalej w uzasadnieniu. Powyższa uchwała została przyjęta przez radnych jednogłośnie.

 

MSZ
 

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: