Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wiedzą co to motoryzacja

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych powiatu cieszyńskiego walczyli o tytuł najlepszej drużyny reprezentującej szkołę w ramach finału Powiatowego Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego dla Szkół Średnich.

W rywalizacji brało udział osiem szkół naszego powiatu. - To takie przedłużenie tych konkursów wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego, które organizujemy w szkołach podstawowych i gimnazjach. Młodzież ponadgimnazjalna, jednak rzadziej niż uczniowie podstawówek czy gimnazjów uczestniczą w tych konkursach, choć w tym roku jest już lepiej niż parę lat wcześniej. Cieszy również, że brały w tym konkursie licea ogólnokształcące, które nie mają do czynienia z przedmiotami technicznymi - mówi Mariusz Tomica, asystent Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych powiatu cieszyńskiego w ramach konkursu musieli przejść konkurencje: test z wiedzy przepisów ruchu drogowego, udzielanie pierwszej pomocy przedlekarskiej, rozpoznawanie części samochodowych, obsługa codzienna pojazdu, jazda sprawnościowa motorowerem po torze, oraz jazda zręcznościowa samochodem z tzw. „talerzem stewarda” czyli umieszczonym na masce samochodu talerzem, na którym zamieszczona zostaje piłeczka tenisowa. Bezbłędnie tą konkurencję przeszedł Szymon Gruszka ze skoczowskiego liceum. - W tej konkurencji trzeba jechać z głową. Przy trzecim pachołku miałem pewne problemy na szczęście udało się wyprostować - mówi 18 latek. Jak dodaje Ireneusz Korzonek, Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie ten konkurs to nie tylko rywalizacja, to również pogłębianie wiedzy młodych kierowców. - Jest to z pewnością wdrożenie teoretycznej wiedzy, ale mogę śmiało powiedzieć że uczestnicy mają sporą wiedze praktyczną, szczególnie w zakresie pierwszej pomocy, która przecież może przydać się każdemu i uratować ludzkie życie - dodał.


Klasyfikacja końcowa po przeprowadzeniu wszystkich konkurencji:

I miejsce – Zespół Szkół Zawodowych ze Skoczowa,

II miejsce – Zespół Szkół Rolniczych z Międzyświecia,

III miejsce – Liceum Ogólnokształcące nr II im. M. Kopernika z Cieszyna,

IV miejsce – Zespół Szkół Technicznych z Cieszyna,

V miejsce – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 z Cieszyna,

VI miejsce – Liceum Ogólnokształcące ze Skoczowa,

VII miejsce – Zespół Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich z Wisły,

VIII miejsce – Liceum Ogólnokształcące z Wisły.

Nagrody wręczyli: Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie podinspektor Stanisław Cebulak, Czesław Gluza - Starosta Cieszyński, Ewelina Domagała - Sekretarz Miasta Skoczowa, Alina Porębska - Puszyńska - prezes Fundacji Na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

KOD

ZOBACZ FOTORELACJĘ FOT. DOROTA KOCHMAN

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: