Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Widoczny element Podbeskidzia

„Artystyczne lato u Kossaków” to cykl letnich imprez organizowanych w Górkach Wielkich przez Fundację im. Zofii Kossak oraz Schronisko KOSS. Ich celem jest popularyzacja twórczości Zofii Kossak, jej życia oraz jedynego miejsca w Polsce, w którym gromadzi się pamiątki po niepospolitym rodzie Kossaków.

W uroczystym otwarciu „Artystycznego lata u Kossaków 2010” uczestniczył między innymi starosta cieszyński Czesław Gluza oraz i wójt Gminy Brenna Iwona Szarek.

W ciągu tych trzech lat impreza w Górkach Wielkich bardzo się zmieniła i wydoroślała. Stała się widocznym elementem w pejzażu kulturalnym Podbeskidzia. Można powiedzieć, że sporą część swojej uwagi  i troski poświęca sprawom plastycznym i młodym artystom, którzy zdobywają dopiero szlify zawodowe.

- Pozwala nam to wierzyć, że jesteśmy oczekiwani i lubiani. Dzięki temu również możemy przygotowywać się do każdej kolejnej imprezy. Mamy jednak świadomość, że nasze wysiłki i to, co staramy się robić nie byłoby tak atrakcyjne i skuteczne, gdyby nie życzliwe wsparcia ze strony władz samorządowych, których przedstawicieli w osobach starosty cieszyńskiego i wójta Gminy Brenna mamy przyjemność gościć wśród nas – podkreślił prowadzący spotkanie.

Od 26 czerwca do 24 sierpnia z udziałem dziecięcych grup plastycznych działających przy domach kultury, które pod kierunkiem zawodowych plastyków zobrazują postacie z książki Zofii Kossak „Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata” odbędzie się „Plener dziecięcy panorama pn. „W krainie Kacperka”. 

Na sierpień zaplanowano III Międzynarodowy Plener Rzeźbiarzy Ludowych”z tematem prac „Postacie z książek Zofii Kossak”, gdzie udział wezmą rzeźbiarze ludowi z Południa Polski i Republik Czeskiej i Słowackiej, a także Niemiec, Francji i Włoch.

Honorowy patronat nad "Artystycznym Latem u Kossaków" objął Marszałek Województwa Śląskiego Bogusław Śmigielski.

(bsk)


 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: