Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wianki w Bystrzycy

Góralska muzyka, ludowe tańce i scenki rodzajowe w wykonaniu zaolziańskich, czeskich i słowackich zespołów, a wreszcie puszczanie (i wyłapywanie) wianków i całonocna zabawa przy ognisku. Tak wyglądał ósmy Międzynarodowy Świętojański Festiwal Folklorystyczny w Bystrzycy, który w sobotnie popołudnie 20 czerwca zgromadził ponad pięciuset uczestników.

Choć imprezy nawiązujące do tradycji świętojańskich nie są w regionie rzadkością tą w Bystrzycy stali bywalcy cenią przede wszystkim za dużą autentyczność. - Program na scenie jest na wszystkich regionalnych imprezach. Ale tutaj najważniejsze jest to, że dziołchy puszczają wionki na Głóchówce, syncy je łapią, a muzyka jest nie tylko na scenie, ale i później do nocy przy ognisku – mówi Tadek, student z Bystrzycy, który od szkolnych lat gra na skrzypcach w zespole „Łączka”, potem „Bystrzyca”, a na świętojańskiej imprezie bawi się co roku.

To, co zaprezentowano na samej scenie też nie było występami kolejnych zespołów jeden po drugim, a miało konkretny, przemyślany scenariusz. - Najbardziej podoba mi się scenografia i spójność programu artystycznego wystawionego na scenie, który opisywał w sposób żartobliwy miłosne perypetie Basi i Kuby od flirtów, poprzez cały rytuał świętojański z puszczaniem wianków, aż po wesele – stwierdził widz, który na imprezę przyjechał z sąsiedniej Wędryni.

Ostatnim punktem scenicznego programu, przed którym dziewczyny w strojach regionalnych poszły puszczać wianki do płynącej nieopodal Głuchówki, chłopcy je łapać, a rzesza widzów przyglądać się temu rytuałowi, było „symboliczne wiesieli”. Wójt Bystrzycy Roman Wróbel, organizator imprezy, który wcielił się nie pierwszy raz w rolę konferansjera, zadał bohaterom spektaklu pytanie czy ślubują wierność Świętojańskiemu Festiwalowi? Dalsza zabawa przeniosła się głównie do rozpalonego nieopodal ogniska, przy którym muzycy spontanicznie grali ludowe melodie.

(ÿ)


źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-06-23 13:27:28
traf: Pewna dosyć młoda panna wyszła na imprezę z wiankiem <br />Aby powrócić bez niego jeszcze dość wczesnym porankiem .
2015-06-23 13:50:56
as355: Panny to te które jeszcze nie wyszły za mąż ,,,czy te co wyszły na imprezę i zaszły za daleko ,,a może to te co zaszły a nie wychodziły ???. Bo podobno są jeszcze dziewice ,i to te powinny wianki puszczać ,a nie się puszczać .A w ogóle to kto ma te wianki puszczać jak nie dziewczyny ,no chyba że ten tego ,też wianuszek puszczają . I jak taki młokos ma rozpoznać po wianku czy ona panna czy dziewica ??.Po kolorze kwiatków czy jak ???.Jednak tradycja to tradycja .
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: