Wiadomości

Wkrótce w regionie

Październik 2017
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Kontakt24

wyświetleń: 1913komentarzy: 0

200 lat kościoła w Pogwizdowie

17-09-2017 09:00

W tym roku jubileusz 200-lecia powstania kościoła świętować będzie parafia pod wezwaniem św. Jana Nepomucena w Pogwizdowie. Historia parafii pogwizdowskiej sięga jednak znacznie dalej. Oto kilka najważniejszych faktów.
Kościół w Pogwizdowie. Fot: Joanna Świba Kościół w Pogwizdowie. Fot: Joanna Świba

W Polsce pierwsze kościoły powstawały jeszcze w  X wieku, kiedy to na ziemie te przyszła chrystianizacja. Niestety, zabytków takich jak Rotunda Romańska, pochodząca z XI wieku i wciąż zdobiąca cieszyńskie Wzgórze Zamkowe jest bardzo mało. Zdecydowanie więcej kościołów zbudowano w późnym średniowieczu, jednak i tutaj nie wszystkie można oglądać do dnia dzisiejszego. Większość kościołów, które możemy oglądać to obiekty odbudowane, bądź też miejsca znacznie nowsze. Jednak i tak wiele z nich może poszczycić się piękną historią. Jednym z nich jest kościół pod wezwaniem św. Jana Nepomucena, należący do parafii o tej samej nazwie, znajdującej się w Pogwizodwie, w którym w październiku tego roku będą się odbywały obchody 200-lecia wzniesienia świątyni.

Chociaż łatwo z tego wywnioskować, że kościół ten powstał w 1817 roku, to w rzeczywistości historia parafii w Pogwizdowie sięga znacznie dalej. Chociaż sama parafia, w formie znanej nam dzisiaj powstała dopiero w roku 1844 (wtedy też ustanowiono pierwszego proboszcza, którym był ks. J. Kallus), to pierwszy kościół w tym rejonie pojawił się już początkiem XVIII wieku. Ma to ścisły związek z działalnością O. Leopolda Tempesa, który zajął się działalnością misjonarską. Pracował i nawracał głównie w Jabłonkowie, jednak w 1722 roku przybył do Pogwizdowa i doprowadził do powstania pierwszego kościoła, który został benedykowany w lipcu 1722 roku i przyjął za patrona św. Jana Nepomucena. Wcześniej istniała tam kapilica, jednak została ona przejęta w czasie reformacji przez kościół ewangelicki.

Powstanie kościoła, było wyrazem działalności misjonarskiej o. Leopolda, ponieważ twierdził on, że wiele osób nie może pozwolić dobie na uczęszczanie do świątyni, ponieważ są one zbytnio oddalone od miejsc, gdzie wciąż osiedlali się ludzie. Niektórzy musieli iść do kościoła nawet 4-6 godzin, co dla wielu osób było przeszkodą nie do pokonania.  Wzmianka o powstaniu tego kościoła, jest również pierwszym wpisem w kronice parafialnej. Patronem został św. Jan Nepomuk, ponieważ jest on uznawany za patrona miejsc zagrożonych powodziami, a w takim właśnie miejscu wzniesiono kościół.

Ze względu na nowy podział administracyjny w kościele z 1784 roku, Pogwizdów uzyskał swojego rodzaju autonomię. Nie stworzono tutaj jeszcze osobnej parafii, jednak jej namiastkę zwaną lokalią. Patronat nad nią objął ówczesny właściciel Pogwizdowa i Kaczyc, czyli Karol Spensen von Boden. Wybudował on w 1790 roku probostwo, jednak ze względu na fakt, że poprzedni kościół mieścił się na ternie często dotykanym powodziami, a centrum wsi się przeniosło, pojawiła się potrzeba wybudowania również nowego kościoła.

W czerwcu 1814 roku zostało poświęcone miejsce, znajdujące się przeciwko probostwa i rozpoczęła się budowa nowego obiektu sakralnego. Budowa ta zakończyła się w 1817 roku, a dokładnie 26 października, stąd jako miesiąc obchodów jubileuszu 200-lecia kościoła wybrano właśnie dziesiąty miesiąc roku. Kościół jak na tamte czasy cieszył się bardzo bogatym wyposażeniem. Do dziś zachowały się wspaniałe ornaty z tamtych czasów. W skład dóbr kościelnych wchodził również bogato zdobiony baldachim,  wykorzystywany podczas procesji. Przy kościele utworzono również cmentarz, na którym od 1828 roku zaczęto chować wiernych.

-Obchody jubileuszu 200-lecia kościoła w Pogwizdowie wiążą się wydaniem książki, dotyczącej dziejów tego kościoła, która swoją premierę będzie miała w październiku. Wtedy również upublicznione zostaną zdjęcia ornatów, oraz innych historycznych dóbr kościelnych, które zachowały się aż do naszych czasów, gdyż aktualnie są one odnawiane – mówi ks. dr Karol Mozor, aktualny proboszcz parafii pod wezwanie św. Jana Nepomucena w Pogwizdowie. Obchody już w październiku, w związku z czym na portalu pojawią się nowe zdjęcia oraz relacje.

 

Joanna Świba

Opracowano w oparciu o "Dzieje parafii Pogwizdów" ks. Zbigniewa Macury

źródło: ox.pl
dodał: JS 17-09-2017 09:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Gość Ox.pl - dr Michael Morys -Twarowski

17-10-2017 19:00

Gość Ox.pl - dr Michael Morys-Twarowski, który twierdzi, że historia nie jest nudna. O wielkiej Polsce, zuchwałym Chrobrym i drużynach piłkarskich. Jacek Porzycki pyta również Gościa, dlaczego pewien ksiądz wyrwał jedną kartkę z ksiąg parafialnych oraz o syna Adolfa Hitlera. Zapraszamy Państwa do obejrzenia wywiadu z autorem bestsellerowego "Polskiego Imperium" oraz najnowszej publikacji "Narodziny potęgi".

wyświetleń: 422komentarzy: 0

Co z Domem Ludowym w Pogwizdowie?

17-10-2017 17:00

Jest kompromis pomiędzy Macierzą Ziemi Cieszyńskiej, a przedstawicielami Urzędu Gminy Hażlach w sprawie Domu Ludowego w Pogwizdowie. Jak nieoficjalnie dowiedział się nasz portal, Gmina chce przejąć budynek MZC za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jest duże prawdopodobieństwo, że do transakcji kupna – sprzedaży dojdzie na początku przyszłego roku.

wyświetleń: 1540komentarzy: 0

Międzynarodowo przy pasiece

17-10-2017 15:55

W minioną sobotę, 14 października w Miasteczku Pszczelim w Dzięgielowie odbyło się spotkanie pszczelarzy z Polski, Czech i Słowacji. Miłośnicy pszczół podpisali też umowę o współpracy.

wyświetleń: 477komentarzy: 0

Tym, co zginęli w obozach...

17-10-2017 14:25

Zbliża się premiera czwartego tomu serii „Z dziejów gminy Chybie” – czwarta część nosi tytuł „Z dziejów gminy Chybie. Zginęli w niemieckich więzieniach i obozach zagłady.”

wyświetleń: 451komentarzy: 0

Sukces cieszyńskich szachistów

17-10-2017 14:20

Szymon Marczak w grupie chłopców do lat 16 otrzymał srebrny medal na Szachowych Mistrzostwach Śląska Juniorów, które odbyły się w dniach 14 i 15 października 2017 w Łaziskach Górnych.

wyświetleń: 357komentarzy: 0

Skoczów ośrodkiem akademickim

17-10-2017 13:05

W miniony piątek, 13 października w Skoczowie zabrzmiał hymn studencki ''Gaudeamus igitur...''. Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2017/2018 z udziałem władz Uczelni WSB, znamienitych gości i studentów odbyła się w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie. ''To historyczny moment, Skoczów stał się ośrodkiem akademickim'' - tymi słowami JM Rektor Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu, dr Andrzej Zduniak oficjalnie zainaugurował nowy rok akademicki.

wyświetleń: 1323komentarzy: 7

Tradycyjny chleb - warsztaty dotyczące wypieku chleba

17-10-2017 11:30

W poniedziałek, 16 października na terenie Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji, działającego przy SM Cieszynianka odbyły się warsztaty dla dzieci (i nie tylko), dotyczące pieczenia chleba. W czasie warsztatów można było dowiedzieć się więcej na temat powstania chleba oraz zmiany technik wypieku, a także przybliżony został temat chleba w innych krajach i kulturach.

wyświetleń: 513komentarzy: 0

Zamknięte skrzyżowanie

17-10-2017 10:10

Uwaga kierowcy – w Jaworzu zamknięto skrzyżowanie Średniej i Pagórkowej.

wyświetleń: 2273komentarzy: 0

Policja uzbrojona w sprzęt IT

17-10-2017 09:10

Śląska policja realizuje projekt „Cyfrowe Obserwatorium Bezpieczeństwa województwa śląskiego – śląska policja bliżej społeczeństwa” - nowatorskie w skali kraju rozwiązanie, wykorzystujące technologię informatyczną do usprawnienia pracy policjantów, ale też podniesienia standardu kontaktu obywateli z policją. Wartość tego projektu przekracza 21 milionów złotych.

wyświetleń: 1856komentarzy: 3

Jubileusz sekcji artystycznych Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

17-10-2017 07:30

Jak podkreśla prezes Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Lucyna Bałandziuk - Istotną rolę w stymulowaniu rozwoju i samorealizacji osób w podeszłym wieku, uczestniczących w Uniwersytetach Trzeciego Wieku, odgrywają warsztaty artystyczne, stanowiące formę terapii przez sztukę. A w Cieszyńskim UTW sekcje artystyczne działają prężnie od samego początku istnienia organizacji, a więc od dziesięciu lat.

wyświetleń: 407komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .