Reforma edukacji gorącym tematem sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego
Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jerzy Nogowczyk, w imieniu radnych Klubu Platformy Obywatelskiej, Cieszyńskiego Ruchu Samorządowego i radnego Stanisława Kubiciusa, zaraz na początku sesji, złożył wniosek o poszerzenie porządku obrad o punkt - Oświadczenie Rady Powiatu w sprawie planowanej od 1 września reformy oświaty. Uważamy, że Rada Powiatu, a także wszyscy radni reprezentujący nie tylko ten samorząd, ale również mieszkańców i gminy na terenie powiatu, powinni zająć w tej sprawie stanowisko – podkreślał Nogowczyk. Poniżej fragment oświadczenia:
Oświadczamy, że wprowadzana, rewolucyjna, zmiana ustroju szkolnego oparta jest na błędnej tezie, że polski system edukacji, a gimnazja w szczególności, jest niewydolny. Zmiany w oświacie powinny mieć charakter ewolucyjny i być poprzedzone szeroką, publiczną dyskusją nad realnie istniejącymi problemami, a tak nie było podczas debat organizowanych przez MEN. (…) Dostrzegając istniejące problemy, nie negujemy konieczności wprowadzania zmian w oświacie, jednak przedstawiona w takim kształcie reforma oświaty zawiera mnóstwo błędów i niedopowiedzeń, bez racjonalnego uzasadnienia niweczy dorobek ostatnich kilkunastu lat polskiej oświaty. (…) Cała oświata przez kolejne lata będzie skupiała się na wdrożeniu i przetrwaniu reformy, zamiast na zwiększaniu efektywności i jakości kształcenia.
Starosta Powiatu Cieszyńskiego Janusz Król poprosił, aby nie wprowadzano wspomnianego oświadczenia do porządku obrad - dziwię się, że takie oświadczenie pojawia się na sesji Rady Powiatu. (…) Dziwi mnie to dlatego, że jesteście radnymi powiatowymi, a ta reforma oświacie powiatowej służy. (…) To oświadczenie niczego nie wnosi – zwracał uwagę Król.
Ostatecznie w wyniku głosowania nie wprowadzono oświadczenia do porządku obrad. Dyskusja o reformie oświaty wróciła przy omawianiu projektu uchwały w sprawie projektu dostosowania sieci szkół.
Uchwałę omówiła Lilla Salachna-Brzoza, członek Zarządu – jest to uchwała intencyjna. Jedyna zmiana, jaka nastąpi to włączenie gimnazjum, które działa w ramach Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie do szkoły podstawowej, która również znajduje się w ZPSWR. (…) Zachowujemy sieć szkół taką, jaką mieliśmy do tej pory. Niczego nie likwidujemy, o nic, póki co, nie powiększamy. ZPSWR kształci dzieci od najmłodszych do najstarszych. W związku z powyższym logiczne jest włączenie gimnazjum do szkoły podstawowej, która znajduje się w ZPSWR. Wobec czego Gimnazjum Specjalne nr 4 w Cieszynie wchodzące w skład Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, działającego w ramach ZPSWR z dniem 1 września 2017 roku zostanie włączone do ośmioletniej Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 8 w Cieszynie wchodzącej w skład Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, działającego w ramach ZPSWR.
Dyskusję na temat przedstawionego planu sieci szkół rozpoczął radny Stanisław Kubicius, zadając Zarządowi kilka pytań. (…) Odnoszę wrażenie, że jesteśmy w zasadzie niepotrzebni. Ustawodawca przewidział sytuację, że jeżeli rady gmin, czy powiatu nie podejmą tej uchwały to wówczas plan sieci szkół opracowuje i podaje do publicznej wiadomości zarząd powiatu, wójt, czy burmistrz – zwracał uwagę samorządowiec. Głos zabrała także m.in. radna Czesława Haczek. Ta reforma, przepraszam za określenie, trąci myszką. To wszystko już było. Już to przerabialiśmy. (…) Czy ta reforma to rzeczywiście dobra zmiana, która przyniesie sukces i rozwój naszemu krajowi? – pytała Haczek.
Jestem przekonany, że ta zmiana jest dobra dla oświaty. (…) Trochę więcej optymizmu – podkreślał Janusz Król. Starosta wspomniał również o reformie, która miała miejsce w 1999 roku, kiedy to powstawały gimnazja. Zwrócił uwagę na koszty, które się z tym wiązały wymieniając - odszkodowania dla nauczycieli, czy kredyty zaciągane przez samorządy na budowę gimnazjów. Starosta dodał również, iż likwidacja gimnazjów to jeden z punktów programu wyborczego PiS, który partia realizuje.
Dyskusję wznowiono po przerwie, jednak bardzo szybko ją zakończono na wniosek radnego Andrzeja Łukasiaka. Przystąpiono więc do głosowania nad uchwałą w sprawie projektu dostosowania sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą - Prawo oświatowe oraz ustalenia sieci szkół ponadpodstawowych i specjalnych, mających siedzibę na obszarze powiatu cieszyńskiego. Radni opozycyjni głosowali przeciwko (12 głosów). Uchwałę podjęto 16 głosami za.
Jak będzie wyglądała sieć szkół od dnia 1 września 2017 roku do 31 sierpnia 2019 roku oraz po 1 września 2019 roku tutaj . Dodajmy, iż docelowo struktura szkolnictwa ma obejmować 8-letnią szkołę podstawową, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum, 3-letnią szkołę branżową I stopnia, 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy, 2-letnią szkołę branżową II stopnia oraz szkołę policealną.
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.