Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Skoczów: kiedyś i dziś. Część 18/16

Najdawniejsze zapiski dotyczące odzieży Cieszyniaków pochodzą z połowy XVI w. i zapisane zostały w miejskich księgach, które obecnie znajdują się w archiwum miasta Cieszyna. Wymieniają one albo pojedyncze części odzieży, w głównej mierze kobiecej, albo tkaniny i ich kolory, nawet pasy srebrne, guziki, szuby i kożuchy.

"Za najbardziej archaiczne formy kobiecej odzieży na ziemi cieszyńskiej uchodzą: płócienna koszula o nazwie ciasnocha, płócienny przyramkowy kabotek, płócienna chustka odziewacza o nazwie łoktusza, płócienna chustka na głowę zwana spuszczową, płócienny fartuszek i płócienna suknia o nazwie letnik. Takie nazwy i części odzieży wymieniały w czasie badań terenowych starsze kobiety, które znały je z ustnego przekazu swoich matek lub oryginalnych okryć używanych przez babki. Świadczy to nie tylko o cią­głości tradycji, ale także o długim trwaniu podstawowych elementów składowych tutejszej odzieży.[...]"

"Pomimo różnych obcych wzorów moda cieszyńska kierowała się własnymi prawami i upodobaniami. Podczas gdy w strojach dworskich i niektórych mieszczan zaczęła się szerzyć moda zachodnioeuropejska, u średnich i niższych warstw mieszczańskich w XVIII i na pocz. XIX w. utrzymywały się stare wzorce i długość kobiecych sukni w tym czasie sięgała niemal do ziemi, podczas gdy ikonografia z pierwszej poł. XIX w. ukazuje już cieszynianki w sukniach sięgających do połowy łydek lub nawet nieco krótszych.

Suknie te o przedłużonym wzwyż, poza talię stanie, co było odzwierciedleniem mody empire, tj. przełomu XVIII i XIX w. są bardzo szerokie, fałdowane, z błękitną galonką wokół dolnego brzegu i z bardzo niskim żywotkiem, utrzymywanym na wąskich szelkach. Na nogach noszono wełniane czerwone pończochy układane w poziome fałdki i kierpce lub według nowszej mody - białe pończochy i płytkie czarne pantofle skórkowe z kokardą na przodzie."

Teksty użyte w artykule pochodzą z publikacji Barbary Bazielich - "Strój Cieszyński".

Serdecznie dziękujemy Towarzystwu Miłośników Skoczowa za udostępnienie archiwalnych zdjęć oraz tekstu; całość publikacji dostępna pod linkiem: http://www.cyfrowaetnografia.pl/dlibra/docmetadata?id=5251&from&dirids=1&ver_id&lp=4&QI.

Wszystkich sympatyków historii Skoczowa i całego regionu, zapraszamy do naszej OX-owej Skarbnicy:
http://skarbnica.ox.pl .


Wasze zdjęcie również ma szansę znaleźć się w naszej serii! Jeśli posiadacie zdjęcia dawnego Skoczowa (sprzed trzydziestu i więcej lat), zachęcamy do przesyłania ich na nasz adres - redakcja@ox.pl (wraz ze zgodą na bezpłatne wykorzystanie przez portal OX.PL i informacją, co przedstawia dana fotografia). Stare zdjęcia można również przynieść do naszej redakcji - po ich przeskanowaniu "na miejscu", oddamy je Państwu.

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: