Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

WHO ostrzega - te miasta są najbardziej zanieczyszczone w Europie (również sąsiedzi Śląska Cieszyńskiego)

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO - World Health Organization) zebrała i przeanalizowała dane, dotyczące poziomu pyłów zawieszonych w 4300 miastach z terenów całego świata. W pierwszej światowej 20 niechlubnym zwycięzcą zostały Indie. Jednak jeżeli chodzi o 50 najbardziej zanieczyszczonych miast z terenów Europy, aż 36 pozycji to miasta leżące w granicach Polski.

Chociaż żadne z miast Śląska Cieszyńskiego nie zostało uwzględnione w rankingu, na wysokich miejscach znaleźli się nasi bezpośredni sąsiedzi, między innymi Pszczyna, Bielsko-Biała oraz Żywiec. Pozwala to spekulować, że w dalszym ciągu również w naszym regionie jakość powietrza nie jest najlepsza.

- Na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich, 36 znajduje się w Polsce. To o 3 miasta więcej niż w poprzednim zestawieniu. Pozostałe miasta z tego zestawienia należą tak, jak poprzednio do Bułgarii, Czech i Włoch. Żywiec, będący poprzednio na 1 miejscu, jest obecnie na 4 miejscu, przy czym poziom średnioroczny PM2,5 dalej przekracza 40 ug/m3. Nie jest to zatem realny sukces. W pierwszej 15 znajdują się także Pszczyna i Bielsko-Biała - tutaj warto zauważyć, że pomiary dla Pszczyny wskazują na niewielką, ale jednak poprawę jakości powietrza. Jakość powietrza w Bielsku-Białej nie uległa dużej zmianie, natomiast zmieniła się w stosunku do innych miast ujętych w zestawieniu (w poprzednim roku 27 miejsce, obecnie 15 miejsce) – tłumaczy Zuzanna Chabowska z Ustrońskiego Alarmu Smogowego.

Jak wskazują przedstawiciele UAS, problemem dotyczącym rankingu jest fakt, że na Śląsku Cieszyńskim nie ma stacji pomiarowych, które badają stężenie PM2.5, poziomy alarmowe w naszym kraju, w tym również na Śląsku Cieszyńskim prowadzone są na podstawie PM10. Pomiary te mogą więc nie być do końca miarodajne, gdyż to właśnie PM2.5 jest bardziej niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia.

-  Poziom dopuszczalny PM10 w Bielsku-Białej w 2017 roku został przekroczony 72 razy, w Cieszynie 52, w Ustroniu 31. Występuje duża korelacja pomiędzy stężeniem PM10, a PM2,5, wobec czego można się spodziewać, że proporcja jest zachowana – wskazuje Chabowska.

Oznacza to więc, że gdyby pomiary dotyczyły również drugiego z pyłów zawieszonych w powietrzu, w rankingu mogłoby się znaleźć znacznie więcej polskich miast. Dodatkowo, patrząc na te dane, można stwierdzić, że powietrze w Cieszynie nie jest zbyt dobre, biorąc pod uwagę dane z Bielska. W Ustroniu jest nieco lepiej, jednak przekroczenia w dalszym ciągu są szkodliwe dla zdrowia. Ranking może również nie być do końca miarodajny, również ze względu na fakt, że pomiary w Ustroniu są prowadzone na Zawodziu, w części uzdrowiskowej miasta - Ustroniacy w centrum miasta, czy Hermanicach, to inna "bajka". Zanieczyszczone powietrze jest cięższe i stagnuje w dolinach w większym stopniu niż na stokach. Część uzdrowiskowa znajduje się często już nad poziomem inwersji. Na całe szczęście dla kuracjuszy - tam jest lepsza jakość powietrza, niż w samym Ustroniu – podsumowuje Chabowska

 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: