Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wendelinaria w Rudzicy

Wendelinaria to doroczne spotkanie naukowców w Rudzicy. Prezentowane są wykłady i referaty naukowców z różnych dziedzin wiedzy. Nazwa pochodzi od św. Wendelina – to od imienia świętego i jego kultu w Rudzicy wzięła się nazwa imprezy.

Przez dwa dni, 21 i 22 czerwca w GOK Rudzica odbywała się dziewiąta już edycja „Wendelinarii”, organizowanych przez Towarzystwo Miłośników Rudzicy.

- Te cieszące się rosnącą popularnością i prestiżem spotkania są nie tylko okazją do zgłębienia różnych dziedzin wiedzy, lecz także promują Rudzicę i nasz cały region. To także coroczne wydarzenia integrujące lokalną społeczność poprzez bogaty i zróżnicowany program kulturalny – w imieniu Towarzystwa Miłośników Rudzicy tłumaczy Jolanta Zienkiewicz.

Hasło przewodnie tegorocznego seminarium brzmiało „Cała prawda, też prawda i post-prawda. O prawdziwych wyzwaniach współczesności”.

- W sobotę 22 czerwca zorganizowano natomiast spotkanie z włoską kulturą pod hasłem „Z ziemi włoskiej… do Rudzicy”. O wywodzącej się z Włoch grze boccia opowiadał przygotowujący się do udziału w tegorocznej paraolimpiadzie w Paryżu rudziczanin Damian Iskrzycki. Swoje fotoreportaże z włoskich podróży zaprezentował z kolei Damian Świńczyk, zaś o tamtejszej kulturze wina opowiadał Mariusz Zienkiewicz. Ogromne wrażenie na zebranych zrobił także brawurowy występ zespołu Burzej Brass Band, który zakończył się owacją na stojąco. Gromkie brawa otrzymała także Halina Borowska, która została laureatką przeprowadzonego podczas spotkania konkursu wiedzy o Włoszech. Całość sobotniego wydarzenia moderował i koordynował zagorzały italofil Kamil Cekiera – opisuje Jolanta Zienkiewicz. 

 Imprezę zorganizował komitet w składzie: dr Kamil Cekiera, dr Rafał Cekiera, Damian Świńczyk i Jolanta Zienkiewicz, przy wsparciu wielu osób prywatnych oraz przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej oraz Gminnego Ośrodkowa Kultury w Jasienicy filia w Rudzicy.

NG/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: