Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Weekend, teatr i jajecznica

Studium teatralne i warsztaty taneczne - to ciekawe propozycje na najbliższe miesiące, które przygotowało skoczowskie Miejskie Centrum Kultury. Ale wydarzeń w mieście będzie o wiele więcej.

Za nami święto Konstytucji Trzeciego Maja, czterodniowy weekend przyciągnął w Beskidy wielu turystów. Gminy rozpoczęły tym samym wiosenno-letni sezon. Sezon z różnymi wydarzeniami otworzył już też skoczowski dom kultury. W ramach narodowego święta odbyły się pokazy walk średniowiecznych wojów. Kolejne plany są bardzo ciekawe. Kuba Abrahamowicz, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury zapowiada m.in. powołanie do życia studium teatralnego. Już jutro, 10 maja rozpocznie się cykl warsztatów przygotowawczy dla zainteresowanych tym tematem. Choć zajęcia w ramach studium rozpoczną się dopiero 5 września, jednak aby dostać się do niego, każdy musi zaprezentować tekst i wykonać zadanie aktorskie. Pomóc mają w tym warsztaty teatralne. Chcemy edukować poprzez naukę mówienia, czyli recytację. W dzisiejszych czasach to podstawa, w jaki sposób się skomunikować z drugim, z innym, inaczej myślącym, jemu przekazać swój własny komunikat. Teatr dysponuje swoimi technikami mówienia i chcemy je przekazać. Będą sceny teatralne, piosenka – najlepszy sposób, by kształtować własną dykcję i artykulację, do tego plastyka ruchu, charakteryzacja. - wyjaśnia Abrahamowicz. Studium przeznaczone jest dla osób od 12 roku życia.

Także jutro w mieście pod Kaplicówką rozpocznie się 14. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie – SKOCZÓW 2016. Festiwal odbędzie się w dniach od 10 do 12 maja 2016 roku w Teatrze Elektrycznym Szczegółowy program znajdziecie pod tym linkiem.

„Tańcz nie żałuj podłogi” – to kolejna, nowa inicjatywa skoczowskiego MCK. To odpowiedź na duże zainteresowanie tańcem. Projekt realizować będzie Barbara Kupczak. To ceniony, certyfikowanym instruktor tańca i choreograf. Głównym i najważniejszym jej osiągnięciem było otrzymanie tytułu mistrzowskiego w kategorii Show Dance wraz z zespołem 'Twister', gdzie tańczyła jako główna solistka, pełniąc jednocześnie rolę kapitana grupy. - wyjaśnia Abrahamowicz. Casting do tego projektu odbędzie się 16 maja o godzinie 17.00 w sali widowiskowej 'Pod Pegazem' przy ul. Targowej 26. Oferta skierowana jest dla uczestników w przedziale wiekowym 12-20 lat. Nie chcemy wejść w buty istniejących i sprawdzonych stylów, tylko znaleźć swoje. Nie będzie to taniec towarzyski, raczej ekspresja tańca – show dance, styl wypowiedzi między akrobatyką, baletem, to połączenie jazzu, salsy - te wszystkie formy będą tam zawarte. Chcemy, aby grupa była reprezentacją naszej gminy – wyjaśnia dyrektor.

13 maja od godziny dziewiętnastej do północy w Skoczowie odbędzie się Noc Muzeów a dwa dni później, na Kaplicówce zapłoną ogniska – to tradycyjne zielonoświątkowe smażenie jajecznicy. Imprezę organizuje skoczowskie koło PTTK. O godz. 11.00 zaczniemy przygotowywać potrawę, a degustacja i wydawanie porcji ruszy o godz. 14.00. Bezpłatne porcje będą wydawane aż do wyczerpania zawartości kociołka. - dodaje Abrahamowicz. W razie niesprzyjających warunków pogodowych impreza może zostać odwołana.

Choć do dni miasta jeszcze trochę czasu, to warto zaanonsować już to, co w Skoczowie będzie się działo. Dni Skoczowa potrwają trzy dni – 10-12 czerwca. Rozpocznie je w piątek prezentacja sołectwa Kiczyce, które w tym roku obchodzą 700 lat. Program zaprezentuje młodzież ze szkoły Orła Białego. Piątkowy wieczór upłynie na rynku pod znakiem imprezy tanecynej ale nie będzie to klasyczna dyskoteka, raczej potańcówka w centrum miasta  – wyjaśnia dyrektor MCK. Sobota – tutaj gwiazdą wieczoru będzie zespół Weekend. Niedziela upłynie pod znakiem muzyki prezentowanej przez zespół Future Folk. Podczas tegorocznych Dni Skoczowa nieco inaczej będzie zaaranżowany rynek, scena zostanie nieco inaczej usytuowana. Wydarzenie będzie również imprezą masową, stąd też część dla publiczności, dla bezpieczeństwa, zostanie ogrodzona barierkami. - wyjaśnia Kuba Abrahamowicz.
O programie Dni Skoczowa i wszystkich wydarzeniach związanych z tym świętem będziemy jeszcze informowali.

JB

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-05-10 10:26:59
ciotka matylda: Czy ktoś widzi jakieś dobre zmiany w obchodach dni Skoczowa 2016? Nowość to rezygnacja z rzutu beretem. Czy słynny Kuba wprowadził jakieś istotne nowości promujące nasze święto? Chyba,że nowością będzie odgrodzenie plebsu od rządzących i artystów. Cyt.,, Podczas tegorocznych Dni Skoczowa nieco inaczej będzie zaaranżowany rynek, scena zostanie nieco inaczej usytuowana. Wydarzenie będzie również imprezą masową, stąd też część dla publiczności, dla bezpieczeństwa, zostanie ogrodzona barierkami. - wyjaśnia Kuba Abrahamowicz.<br />Dla przypomnienia co było np. w 2014r. <br />http://www.mck.skoczow.pl/modul,news-pokaz,357,47-dni-skoczowa.html<br />
2016-05-10 20:08:42
Ruben: To jest tak, jak obcy skoczowowi ludzie organizują imprezę. Likwidacja rzutu beretem świadczy o wrogim stosunku do tutejszej historii. Po drugie - tylko na ten rzut beretem przyjeżdżała telewizja, nie na dni skoczowa, gdyż to były wyjątkowe, nigdzie niespotykane zawody. Ciekawe, co na to promocja miasta, bo choćby jak się starali telewizja nie odwiedzi Skoczowa, chyba, że za sporą kasę. Dni Skoczowa, o których pisze ciotka matylda kosztowały w 2014 r. niecałe 70 000 zł,(taką kwotę wymieniono w sprawozdaniu), a tegoroczne podobno 140 000. Coś mi ta różnica dziwnie wygląda...
2016-05-11 09:03:21
urodzony w Skoczowie: Masakra!!! Zgadzam się z Ruben że ludzie nie zwiazanie ze Skoczowem organizują dla Skoczowian impreze.
2016-05-11 10:43:35
cd minerwa: Ruben ma racje. Bogactwem naszego regionu sa kultura i tradycje uksztaltowane przez wieki, lata a kultywowane na imprezach regionalnych, festynach, konkursach itp. Panie Abrahamowicz co by tu jeszcze na wspol z burmistrzem spieprzyc... Czyzby "prikazy? odgorne ?
2016-05-12 06:10:25
krzysztof.mm: Rzut beretem kojarzy mi się z nazwiskiem Orawski - i to pewnie była główna przyczyna usunięcia tej zabawy z programu.<br />Dojna zmiana - mściwa zmiana.<br />
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: