Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Warto wiedzieć: urlop ojcowski

Po urodzeniu dziecka matka korzystać może z urlopu macierzyńskiego czy wychowawczego. Od pewnego czasu opiekę nad małym dzieckiem może sprawować ojciec dziecka. Dodatkowo w myśl art. 1823 Kodeksu pracy informuje, że ojciec może również skorzystać z urlopu ojcowskiego.

„Urlop ojcowski” przysługuje pracownikowi będącemu ojcem nowo narodzonego albo przysposobionego dziecka (lub dzieci). Aby ojciec mógł skorzystać z urlopu, musi zajmować się wychowaniem danego dziecka. Za okres urlopu ojcowskiego ojcu przysługuje zasiłek macierzyński (100% podstawy wymiaru). Jest on niezależny od tego czy matka dziecka również pobiera zasiłek z tytułu przebywania na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim.

Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze do 2 tygodni. Istnieje również możliwość podzielenia urlopu na dwie części i wykorzystanie ich oddzielnie, w innych terminach. Każda z tych części nie może być krótsza niż 7 dni, a więc pracownik może skorzystać z dwóch opcji:
1. Jeden urlop ojcowski trwający 2 tygodnie,
2. Dwa urlopy ojcowskie po 1 tygodniu (a właściwie jeden urlop wykorzystany w dwóch częściach).

Kodeks pracy reguluje, że urlop ojcowski można wykorzystać w ciągu 24 miesięcy od daty urodzenia dziecka. Regulacja kodeksowa podaje także drugi termin: do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Statystyki podają, że ilość ojców korzystających z świadczenia urlopu ojcowskiego jest mała jednak jest tendencja zwyżkowa. Czasem warto wiedzieć o takim świadczeniu i skorzystać z niego.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: