Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Warto wiedzieć: osoba ubezwłasnowolniona nie spłaca kredytu (1)

Na każdym kroku możemy natknąć się na reklamy banków, firm pożyczkowych z kuszącą ofertą pożyczki bez odsetek, z odroczeniem pierwszej raty po wakacjach itp. Są osoby, które zaraz są zainteresowane szybkim pieniądzem, a o spłacie pomyślimy później. Takie reklamy są chyba najbardziej niebezpieczne dla osób niepełnosprawnych, ubezwłasnowolnionych czy osób starszych. Jednak co zrobić gdy osoba ubezwłasnowolniona nie spłaca zaciągniętego kredytu/pożyczki a bank wysyła kolejne wezwania do zapłaty?

Ubezwłasnowolnienie jest wyrazem troski, pomocy i opieki wobec osób, które nie potrafią same się o siebie zatroszczyć, pomóc sobie i zaopiekować sobą. Ubezwłasnowolnienie może być częściowe lub całkowite w zależności od stanu osoby, która ma zostać ubezwłasnowolniona.

W przypadku nie spłacania zaciągniętych zobowiązań finansowych przez taką osobę sytuacja jest ciężka do odkręcenia ponieważ nie ma żadnego rejestru osób ubezwłasnowolnionych, informacja o tym fakcie nie jest odnotowana w dowodzie ani w innych dokumentach, którymi na co dzień posługuje się ubezwłasnowolniony.

Banki, instytucje finansowe i urzędy nie mają możliwości weryfikacji, czy osoba, z którą zawierają umowę, ma zdolność do czynności prawnych. Ograniczają się jedynie do deklaracji: „posiadam pełną zdolność do czynności prawnych”. W związku z tym bank nie jest w stanie jej zweryfikować i mimo ubezwłasnowolnienia może przekazywać środki, które potem należy oddać. Pożyczki czy kredyty zaciągnięte przez osobę ubezwłasnowolnioną obciążają jej konto, a nie konto jej opiekuna prawnego.

Jedynym wyjściem przy ubezwłasnowolnieniu, aby uniknąć takich sytuacji, jest przejęcie przez opiekuna prawnego dowodu osobistego podopiecznego. Bez dowodu osobistego zaciągnięcie długu nie będzie możliwe.

W następnym materiale przedstawimy sytuację, gdy kredytu/pożyczki nie spłaca osoba niepełnosprawna intelektualnie.

AK , niepełnosprawni

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: