Warto spojrzeć w niebo!

Prawdziwy festiwal spadających gwiazd odbędzie się nad naszymi głowami już dzisiaj w nocy (21/22.10).

Jeśli pogoda dopisze, będziemy mogli zobaczyć rój meteorów zwanych Orionidami. To rój meteorów związany z kometą Halleya, w jego trakcie możemy obserwować ok. 20-30 meteorów na godzinę. Prędkość roju wynosi 66 km/s.

Co ciekawe, najwyższym Orionidem zaobserwowanym w całej historii badań nad tymi zjawiskami jest bolid PF191012 Myszyniec o jasności -14.7 mag, który zaczął świecić na wysokości aż 168 km. Został on zaobserwowany przez Polską Sieć Bolidową w nocy z 18 na 19 października 2012 roku.

W naszych szerokościach geograficznych Orionidy najlepiej obserwować w drugiej połowie nocy, wieczorny seans ze spadającymi gwiazdami można rozpocząć około 23:30.

red.

 

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-10-22 11:59:37
alex72: Widziałem jedną konkretną sztukę tak około 23. Szkoda że były chmury. Widziałem też jakieś dziwne bardzo szybko przemieszczające się jak gdyby po elipsie światło na niebie w okolicach Kończyc Wielkich, Hażlacha. Trwało to około 4 h. Wyglądało jak gdyby nad chmurami był źródło tego światła.Bardzo dziwne to było.Próbowałem to nagrać ale za słaby sprzęt miałem żeby to uchwycić. Ktoś coś na ten temat wie?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją