Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Warsztaty szycia góralskich koszul

Oryginalne pamiątki przywiozą z Wisły ci, którzy pojawili się na warsztatach szycia koszul górali beskidzkich. Pod okiem instruktorki Weroniki Łacek dzieci, a także dorośli uczyli się kroju i szycia. Zajęcia pod hasłem ''Od ziarenka do płócienka'' odbyły się 23 lipca w ''Starej Szkole'' na terenie Enklawy Budownictwa Drewnianego przy Muzeum Beskidzkim im. Andrzeja Podżorskiego w Wiśle, a zorganizowała je działająca przy Muzeum Grupa Nieformalna Kama.

Projekt "Od ziarenka do płócienka" działacze skupieni wokół Muzeum wymyślili, gdyż zauważyli, że mieszkańcy Wisły mają niewiele możliwości zapoznania się z technikami tradycyjnej obróbki łodyg lnu. Przy okazji oprócz mieszkańców z ciekawej propozycji twórczego i poznawczego spędzenia czasu skorzystać mogą przebywający w mieście turyści.
- Zależy nam na popularyzacji tej właśnie dziedziny życia Górali Beskidu Śląskiego poprzez umożliwienie odbiorcy "dotykanie czasu przeszłego". Ważne jest dla nas aby w czasach fejsbukowych społeczności odbiorcy spędzali czas razem w realnej przestrzeni – mówi Agata Janiec z Muzeum Beskidzkiego, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu.

Same warsztaty poprowadziła Weronika Łacek. Na co dzień zajmuje się haftem krzyżykowym, na zamówienie szyje kabotki, koszule, haftuje wraz siostrą Magdaleną z Muzeum na Grapie. W czwartkowe dopołudnia swą wiedzą i umiejętnościami podzieliła się z uczestnikami warsztatów. A na zajęciach było bardzo rodzinnie, uczestniczyła w nich np. babcia z córką i wnuczkami. Oczywiście nie udało się w ciągu dwóch godzin uszyć koszul. Wszyscy uczestnicy warsztatów wyszli jednak z nich ze skrojonymi i sfastrygowanymi koszulami oraz wiedzą, jak dzieło to dokończyć. Dziś, 24 lipca będą uczyć się haftu krzyżykowego zdobiącego koszule.

Bezpłatne dla uczestników warsztaty udało się zrealizować dzięki dotacji z konkursu grantowego „Działaj Lokalnie” Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, którego koordynatorem na terenie powiatu cieszyńskiego jest Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej. Warsztaty będą powtórzone w ramach innego programu, FIO Śląskie Lokalnie. Będą także warsztaty śpiewu góralskiego, które 26 i 27 sierpnia poprowadzi Małgorzata Kiereś, dyrektor Muzeum Beskidzkiego.
(indi)

Harmonogram spotkań - "Od ziarenka do płócienka"
warsztaty obróbki łodyg lnu przy użyciu tradycyjnych narzędzi
5, 12, 13, 19, 26 sierpień 2015, godz. 10.00 - 13.00
9, 16, 23, 24, 25 wrzesień 2015, godz. 10.00 - 13.00
warsztaty szycia góralskich koszul
4 sierpień, godz. 10.00 - 13.00
6 sierpień, godz. 10.00 - 13:00
warsztaty zdobienia koszul
18, 20, 21 sierpień, godz. 10.00 - 12.00


źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: