Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Walka z pijanymi kierowcami trwa. Policja zatrzymuje ich coraz więcej

Choć niedawna tragedia w Kamieniu Pomorskim wstrząsnęła Polską i wywołała kolejną dyskusję nad skutecznymi sposobami walki z pijanymi kierowcami, od kilku lat liczba eliminowanych z ruchu drogowego przez policję kierowców ''na podwójnym gazie'' systematycznie rośnie.

Niestety, również na drogach powiatu cieszyńskiego dochodzi do śmiertelnych wypadków, niespełna dwa miesiące temu pijany kierowca potrącił śmiertelnie poruszającego się chodnikiem 62-latka z Kaczyc (Pisaliśmy: Sprawca wypadku zatrzymany). Dlatego tak istotne są akcje, dzięki którym kierowcy na podwójnym gazie trafiają tam, gdzie ich miejsce  - za kratki.

Komenda Główna Policji informuje, że w 2013 roku funkcjonariusze przeprowadzili blisko 9 milionów badań trzeźwości kierujących pojazdami, co stanowi o półtora miliona lepszy wynik niż w roku poprzednim. - Eliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwych kierujących, niezmiennie od lat, jest priorytetem w działaniach Policji. Tylko w ciągu ostatnich czterech lat liczba skontrolowanych wzrosła blisko 4-krotnie i wyniosła w 2013 roku 8 879 522. Działania te przynoszą wymierne efekty, mimo znaczącego wzrostu liczby kontroli policjanci ujawnili mniej nietrzeźwych. W całym 2013 roku funkcjonariusze zatrzymali w sumie 162 090 nietrzeźwych kierujących. Jeszcze w 2011 roku liczba ta sięgała 183 488, a w 2012 171 020. Świadczy to nie tylko o większej świadomości samych kierujących, a przede wszystkim o większej skuteczności polskich policjantów - podaje biuro prasowe KGP.

Działania te są, według statystyk KGP, skuteczne: - W 2013 roku liczba wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących, zabitych i rannych była najniższa od 14 lat i spadła do poziomu 2101 wypadków, w których śmierć poniosło 265 osób, 2726 zostało rannych. Jeszcze w 2000 roku nietrzeźwi kierujący spowodowali 5243 wypadki drogowe, w których zginęło 676 osób, a 7247 osób zostało rannych. W 2009 roku miało miejsce 3007 wypadków, w których zginęły 333 osoby, a 4243 zostało rannych.

Potwierdzają te dane również statystyki powiatowe - jest mniej ofiar śmiertelnych (Pisaliśmy: Mniej ofiar, więcej wypadków).

Policjanci apelują, by nie być obojętnym, kiedy widzimy siedzącego za kółkiem nietrzeźwego kierowcę: - To na co szczególną uwagę zwracają policjanci to konieczność zmiany mentalności, nie tylko kierowców, ale także pasażerów, którzy są niejednokrotnie świadkami tego jak pijana osoba siada za kółkiem. Nie można akceptować takiego zachowania i z całą konsekwencją należy reagować na tego typu postępowanie. Można to zrobić wykonując nawet anonimowo na numer 112 telefon z informacją o takim zdarzeniu. To może uratować komuś życie.


(red.)

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: