Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Walczą z komarami

Nie wybiją do końca, ale przynajmniej zminimalizują ich uciążliwość. Mowa o komarach. Zmora wieczornych spacerów. W Strumieniu i Chybiu od kilku lat próbują walczyć z latającymi krwiopijcami.
Zapewne każdy z nas przetestował na sobie różne środki odstraszające komary. Chyba najskuteczniejszym są długie spodnie i rękawy. Ale w upalne dni musimy wybrać, albo roznegliżowane ciało, albo odganianie się od komarów polujących na naszą krew.
 
Od wielu lat w Strumieniu i Chybiu gmina przeprowadza akcję odkomarzania. Specjalistycznym środkiem są opryskiwane są rowy melioracyjne przydrożne. Chodzi o to, aby wybić larwy komarów zanim przepoczwarzą się w dorosłego osobnika. Z tymi latającymi już nic nie można zrobić, bo preparaty je zwalczające, są również szkodliwe dla innych latających owadów.

Dlatego też, opryskuje się tylko tereny podmokłe. To oczywiście preparat atestowany, który nie oddziałuje negatywnie na środowisko. Stosujemy go od lat. Opryski stosujemy nie tylko w centrum ale i na sołectwach. Tutaj sołtysi wyznaczają miejsca gdzie unieszkodliwiamy larwy – podkreśla Robert Mazgaj kierownik Referatu Ochrony Środowiska UM w Strumieniu. W tej gminie opryskami objętymi jest ponad 140 kilometrów rowów. Tutaj koszt operacji wynosi 17,5 tys. zł.
 
W Chybiu środkiem owadobójczym są opryskiwane rowy melioracyjne, rowy przydrożne oraz śródpolne, a także pola irygacyjne w Frelichowie i staw Koła Wędkarskiego przy ul. Bielskiej w Chybiu. Pierwsze opryski zostały przeprowadzone w maju, kolejne były na przełomie czerwca i lipca kolejne będą w sierpniu. W sumie opryskuje się teren o powierzchni 96 hektarów. W Chybiu na walkę z komarami wyda się w tym roku ponad 40 tys. zł.
 
Jak mówią w gminach. nie ma możliwości wyeliminowania problemu, ale przynajmniej częściowo opryski go minimalizują. Wszystko jednak zależy od opadów atmosferycznych. Jeśli lato jest mokre, to zawsze komarów będzie więcej.
 
Jan Bacza
źródło: OX.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: