Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

W Wiśle spotkanie prezydentów

Przez dwa dni (2 i 3 lipca) Wisła była stolicą środkowoeuropejskiej polityki. W Rezydencji Prezydenta RP Zamek w Wiśle na szczycie wyszehradzkim spotkali się prezydenci Polski, Czech, Słowacji i Węgier: Bronisław Komorowski, Miloą Zeman, Ivan Gaąparovič i János Áder. W środę dołączył do nich prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.

30 czerwca zakończyło się polskie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej, po Polsce pałeczkę w koordynowaniu działań państw V4 przejęli Węgrzy. Spotkanie w Wiśle było pretekstem do podsumowania działań Grupy i definicji wspólnych strategicznych planów na węgierską przewodnictwo.

Jak informuje Kancelaria Prezydenta Bronisław Komorowski podkreślił, że poważnym osiągnięciem minionego roku był realny wpływ Grupy na korzystny dla czterech krajów kształt wieloletnich ram finansowych UE na lata 2014-2020. - Grupa ma duży potencjał polityczny i ekonomiczny – podkreślał prezydent Bronisław Komorowski.

- Mnie szczególnie cieszy nie tylko podpisanie w październiku 2012 roku memorandum (...), ale także powstanie "mapy drogowej" powstawania wspólnego rynku gazowego. Wiemy, że nie tylko same deklaracje się liczą, ale osiąganie celów cząstkowych. Jestem pewien, że przyspieszy to integrację Europy jako całości i naszego regionu z resztą struktur (...), ale także naszych krajów między sobą – wyjaśnił prezydent Komorowski.

Zdaniem prezydenta, pojawił się też postęp w kwestii wspólnej polityki bezpieczeństwa i obronności. Sukcesem jest m.in. porozumienie w sprawie powołania wyszehradzkiej grupy bojowej, która już w 2016 roku ma pełnić pierwszy dyżur.

W środę prezydent Wiktor Janukowycz zapewnił, że Ukraina chce spełnić wymogi stawiane przez UE: przyjąć niezbędne ustawy i rozwiązać problem Julii Tymoszenko. W zamian usłyszał deklarację z ust polskiego prezydenta, że Grupa Wyszehradzka jest zainteresowana powodzeniem Ukrainy na drodze ku integracji świata zachodniego.

Grupa Wyszehradzka swoją nazwę zawdzięcza spotkaniu prezydenta Czechosłowacji Václava Havla, premiera Węgier Józsefa Antalla i prezydenta Polski Lecha Wałęsy podczas konferencji odbywającej się w Wyszehradzie w północnych Węgrzech 15 lutego 1991 roku. Podczas spotkania przywódcy podpisali deklarację dotyczącą współpracy tych trzech (po rozpadzie Czechosłowacji czterech) krajów na drodze do integracji europejskiej. Dziś, kiedy wszyscy członkowie grupy należą do Unii Europejskiej, poza kwestiami europejskimi, współpraca w ramach V4 koncentruje się przede wszystkim na wzmacnianiu stabilności w Europie Środkowej, wymianie informacji, promocji wspólnoty kulturowej, a także kooperacji w zakresie kultury, nauki, edukacji oraz wymiany młodzieży. Priorytetowymi obszarami współpracy są rozbudowa infrastruktury transportowej oraz umacnianie bezpieczeństwa energetycznego w regionie.

(łg)

źródło: ox.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: