Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

W Wiśle polecą wióry! 32. Mistrzostwa Świata Drwali

To będą pełne ryku pilarki, zapachu benzyny i drewna dni w Perle Beskidów! Wisła będzie w dniach 8-11 gościć najlepszych fachowców wśród drwali podczas ''Mistrzostw Świata Drwali''. Będzie ścinka, okrzesywanie, przerzynka - na pewno polecą wióry.

Po raz 32. najlepsi w swoim fachu drwale będą walczyli o tytuł mistrza świata. Już od najbliższego czwartku Wisła będzie gościć prestiżową imprezę

Uroczyste otwarcie Mistrzostw nastąpi 8 września, w czasie kolejnych dni - 9 i 10 września - będą rozgrywane konkurencje techniczne, a ostatniego dnia – sztafeta drużyn narodowych oraz najbardziej emocjonująca konkurencja - okrzesywanie, której wynik decyduje częstokroć o być albo nie być na podium.

Mistrzostwa odbywają się w dwóch kategoriach wiekowych (senior i junior), a rywalizajca toczy w pięciu konkurencjach.

Pierwszą z nich jest niezwykle widowiskowa - ścinka drzew - zawodnik ma zaledwie pięć minuty na ścięcie rosłego drzewa tak, aby z głuchym łoskotem padło dokładnie w wyznaczonym punkcie.

Kolejna to wymiana łańcucha w pilarce. W tej konkurencji zawodnik ma za zadanie zdemontować i zamontować urządzenie tnące na pilarce. Musi to zrobić idealnie, gdyż kolejne dwie konkurencje (przerzynka kombinowana i przerzynka na dokładność) muszą być przeprowadzone bez „majstrowania” przy pilarce. Aktualny rekord świata w tej konkurencji wynosi 8 sekund!

Trzecia konkurencja to precyzyjna przerzynka kłód - złożona (kombinowana – cięcie krążków o grubości 3-8 cm z dwóch umocowanych skośnie kłód) oraz na dokładność (precyzyjna – cięcie krążków z dwóch leżących na ziemi kłód bez uszkodzenia zamaskowanej deski znajdującej się pod spodem.

Ostatnią próbą jest okrzesywanie. Ponieważ rozgrywa się jednocześnie pomiędzy dwoma zawodnikami należy do najbardziej widowiskowych konkurencji. Do umieszczonej poziomo na stojakach kłody wkładanych jest 30 sztucznych okrągłych gałęzi, które zawodnik musi jak najszybciej odciąć.

W trakcie każdej konkurencji liczy się zarówno czas, jak i dokładność w operowaniu pilarką. Sędziowie dokonują pomiarów elektronicznymi kątomierzami i suwmiarkami. Minięcie cięć mierzy się z dokładnością do 0,1 mm. Oczywiście ogromny nacisk podczas zawodów kładziony jest na bezpieczeństwo pracy pilarką.

Mistrzostwa Świata Drwali rozgrywane są co dwa lata, ostatnie, w 2014 r., odbyły się w szwajcarskich Alp. Inicjatorem i twórcą regulaminu jest IALC - International Association Logging Championships, czyli Międzynarodowe Stowarzyszenia Zawodów Drwali. Początki Mistrzostw Świata Drwali sięgają 1970r., kiedy odbyły się pierwsze międzynarodowe zawody zorganizowane z inicjatywy Węgier i Jugosławii. Od 1996 roku mistrzostwa odbywają się co dwa lata. W każdej edycji imprezy bierze udział od 100 do 150 zawodników z różnych krajów świata. Ubiegłoroczna edycja mistrzostw odbywała się w Brienz (Szwajcaria).

PROGRAM:

DZIEŃ 1 – czwartek, 8 września 2016
17:30 Przemarsz uczestników Mistrzostw z Hotelu Gołębiewski do centrum miasta
18:00 Uroczyste otwarcie Mistrzostw Świata Drwali – amfiteatr im. Stanisława Hadyny w Wiśle

DZIEŃ 2 – piątek, 9 września 2016
8:30-16:30 Ośrodek Sportowy Jonidło – 4 konkurencje (ścinka, wymiana łańcucha, przerzynka kombinowana i precyzyjna)

DZIEŃ 3 – sobota, 10 września 2016
8:00 – 18:00 Ośrodek Sportowy Jonidło – 4 konkurencje (ścinka, wymiana łańcucha, przerzynka kombinowana i precyzyjna)
18:00 Amfiteatr – występ Orkiestry Reprezentacyjnej Lasów Państwowych

DZIEŃ 4 – niedziela, 11 września 2016
8:00 – 17:00 - Ośrodek Sportowy Jonidło – 2 konkurencje (okrzesywanie, sztafeta)

 

Wydarzenia towarzyszące:

sobota/niedziela - Pl. B. Hoffa (centrum miasta)

- stoiska promocyjno-edukacyjne Lasów Państwowych

- stoiska gastronomiczne Koła Łowieckiego Głuszec z Wisły

sobota - Kolej Linowa Skolnity (górna stacja)

Międzynarodowy konkurs rzeźby piłą mechaniczną
Artykuł sponsorowany
 

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: