Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

W Wielki Wtorek lepiej unikać rozliczeń i płatności...

Dziś Wielki Wtorek. Zgodnie z dawną tradycją Śląska Cieszyńskiego tego dnia należy nie tylko intensywnie pościć i się modlić, ale również wystrzegać kontaktu z pieniędzmi.

W Wielki Wtorek dawni mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego wciąż pościli i się modlili – te nakazy utrzymywały się aż do końca Wielkiego Tygodnia. To jednak nie wszystkie. Dawniej wierzono, że tego dnia lepiej trzymać się z daleka od pieniędzy – W Wielki Wtorek wystrzegano się jakiegokolwiek kontaktu z pieniędzmi. Istniał przesąd, że znalezienie chociażby najmniejszego pieniążka (grosza) przyniesie znalazcy nieszczęście, obawiano się, że człowiek może być skuszony przez czechmóna (szatana) i popełnić jakiś haniebny czyn, tak jak Judasz -  wyjaśnia miłośnik historii i tradycji regionu Czesław Stuchlik.

Obecnie tradycja ta odeszła w zapomnienie – trudno z resztą się dziwić. O ile dawniej korzystano z pieniędzy rzadziej (lud był nie tylko ubogi, ale również wiele spraw załatwiano bezgotówkowo – kwitł handel wymienny, a ludzie praktykowali zasadę „przysługa za przysługę”), to dziś trudno nam sobie wyobrazić wystrzeganie się kontaktu z pieniędzmi. Przedświąteczne zakupy, tankowanie na stacjach, opłaty – to wszystko było obce naszym przodkom, którzy na stołach kładli to, co sami wyhodowali, a podróżowali co najwyżej wozem zaprzęgniętym w konia.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-04-12 09:33:48
Santa_Claus: ...a przez cały rok unikać poborców podatkowych, także tych w stroje liturgiczne poprzebieranych :)
2022-04-12 11:25:13
inigo: Obecnie zbawiony będzie już jedynie ten, który płaci podatki, segreguje śmieci i szczepi się jak wladza przykaże.
2022-04-12 23:54:23
pastor.ewangelikalny: Są i tacy, którzy o swym zbawieniu są błędnie przekonani. Pobożność uzewnętrzniają w kreowaniu nienawiści względem siostrzanych i braterskich wspólnot, na czele z wypróżnianiem się na tę najliczniejszą. Niewątpliwie jest to bardzo "ewangeliczne" podejście.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: